2009. augusztus 21., 09:402009. augusztus 21., 09:40
Információink szerint a fesztivál megszervezésével Ionel Pantea világszerte elismert basszbaritont bíznák meg, aki idén az egyetem évfordulójának alkalmából szervezett ünnepi koncerten is részt vett.
Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatóhelyettese lapunk megkeresésére elmondta: jó ötletnek tartja a kezdeményezést, annál is inkább, hogy Kolozsváron eddig nem volt ilyen jellegű fesztivál. „Bár intézményünk 2008-ban például részt vett a bukaresti Johann Strauss Társaság projektjében, mellyel közösen, Kolozsváron szerveztük meg a VII. Nemzetközi Johann Strauss Fesztivált, és egyéb tematikus komolyzenei rendezvényeket is életre hívtunk már, egy nemzetközi operafesztivál megszervezése túl nagy falat lenne nekünk, főleg anyagi okok miatt” – mondta Szép Gyula.
„Kolozsvár státusának és nemzetközi elismertségének is nagyon jót tenne egy ilyen rendezvény, hiszen ennek kapcsán felfigyelnének a városra a nyugati országok is. Elég, ha csak a színházakra gondolunk, melyek csak akkor tudnak nemzetközi nevet szerezni maguknak, ha minél több fesztiválon szerepelnek, ha versenylóként hajtanak” – tette hozzá.
Az igazgatóhelyettes úgy véli, lenne igény a fesztiválra, hiszen mint fogalmazott, Kolozsváron a magyar operajátszás több mint 200 évre tekint vissza, és a román opera is nyolc évtizede működik a városban, így a két intézmény e hosszú idő alatt kinevelte az állandó operakedvelő közönséget. Mint mondta, támogatja a kezdeményezést, és valószínűnek tartja, hogy a Kolozsvári Magyar Operát is bevonják majd a tervezett fesztiválba.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.