Stier Alexa négyéves kora óta zongorázik, 11 évesen már a szatmári filharmóniában is fellépett
Fotó: Balog Zsolt
Külföldi koncerttermekben is hódít Stier Alexa. Az Amerikában tanuló szatmárnémeti zongoraművész a minap szülővárosában lépett fel, amivel egy régi álma is valóra vált. A fiatal művész eddigi pályájáról, terveiről beszélt a Krónikának.
2022. január 15., 14:162022. január 15., 14:16
Stier Alexa a szatmárnémeti Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceumban kezdte tanulmányait, majd az Anda Anastasescu neves zongorista által létrehozott Silvestri zenei ösztöndíj segítségével a Mary Erskine School edinburgh-i magániskola diákja volt. A középiskola után a Skóciai Királyi Konzervatórium alapképzésén tanulta a zongoraművészetet. A mesterképzést az egyesült államokbeli Yale egyetemen fejezte be, ahol jelenleg doktoranduszhallgató.
„A skóciai alapképzést követően németországi és amerikai egyetemekre jelentkeztem, próba, szerencse alapon. A Yale egyetem mindig vonzott, mivel nagyon rangos intézmény, amely megválogatja diákjait, akiknek teljes ösztöndíjat biztosít. Emellett a tanári kar is kiemelkedő” – mondta a Krónikának Stier Alexa, aki négyéves kora óta zongorázik. Hozzátette: hálás, hogy a nagyon elismert Boris Berman zongoraművész mellett tanulhat.
Az Amerikába való érkezés szerencsétlen időpontba sikeredett, mivel a második félév alatt robbant be a koronavírus-járvány, amely online térbe kényszerítette az oktatást. A mesterképzés utolsó évében visszatérhettek a campusra, viszont nem koncerteztek, és ha mégis, közönség nélkül kellett zenélniük. A szigorítások enyhülésével, több alaklommal sikerült szólistaként és kamarazenével is fellépnie.
Fotó: Balog Zsolt
Arra a kérdésünkre, hogy a jövőben visszaköltözik-e Szatmárnémetibe, a zongoraművész elmondta, hogy az ötéves doktori képzés alatt az első két évben az elméleti oktatásra fektetik a hangsúlyt, és ez idő alatt a disszertációdolgozatot is megírják. A maradék három évben a szakmában kell elhelyezkedniük. Sokan keresnek munkát egyetemi vagy iskolai tanársegédként. Emellett próbálnak szólókarriert is kiépíteni.
– közölte a zongoraművész.
Stier Alexa csütörtökön a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában szólistaként koncertezett.
Elmondása szerint nagyon hálás és szerencsésnek érzi magát, hogy itthon mindig jó szívvel fogadják. Régi álma válhatott valóra azáltal, hogy eljátszhatta Frédéric Chopin 2. f-moll zongoraversenyét. A zenekarból sokan ismerik gyerekkora óta, és a velük való találkozás mindig nagy élményt jelent a fiatal zongoraművésznek, aki örült, hogy sokan eljöttek a koncertre, ezzel is kifejezve támogatásukat.
Itt is törekszik arra, hogy minél több kapcsolatot tudjon kiépíteni. Amerikában diákokkal ismerkedik, akik „hasonló cipőben járnak”. Hívják egymást koncertezni, hogy mindannyian bontogathassák szárnyaikat.
Stier Alexa kedvenc zeneművészeire is kitért. Nagyon közel áll hozzá Bartók Béla munkássága, főként a harmadik zongoraverseny, melyet a művész a feleségének dedikált. „Ez a mű nagyon szívhez szóló, melegség és szeretet árad belőle. Bartók Béla Mikrokozmoszával kicsi koromban találkoztam. Egyetemi hallgatóként a vonósnégyesei bűvöltek el. Ahogy nőttem, egyre több munkáját ismertem meg. Kimeríthetetlen kincstár az ő munkája” – részletezte a szatmári származású művész.
Fotó: Balog Zsolt
A fiatal művész arról is beszélt lapunknak, hogy Szatmárnémetiben technikailag és zeneileg erős képzésben részesült. Skóciában a középiskolai két év alatt nagyon jól elsajátította az angol nyelvet. Az ottani rendszer nagyobb hangsúlyt fektetett arra, hogy a diákok egyedül is dolgozzanak, amely az önállósodásban fontos szerepet töltött be.
„A skóciai éveimet nem adnám semmiért, nagyon meghatározó négy év volt számomra. Nagyon szerettem az ottani tanárommal dolgozni, aki magasabb szintre emelte a játékomat és a gondolkodásmódomat is megváltoztatta. Az amerikai oktatás másról szólt. Boris Berman segítségével sokkal letisztultabb lett a játékom, több időt töltök a hang és a tónus kidolgozásával.
– emlékezett vissza Stier Alexa. Továbbá azt is elmondta, számtalan versenyre jelentkezik, próbál olyan helyeken fellépni, ahol kapcsolatokat tud kialakítani, és nyári mesterkurzusokra jár. Nem elég a tehetség, inkább a kapcsolatépítő képességről szól, hogy „ne vesszen el az éterben”.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!