Fotó: Facebook/Kaláka
Jelen voltak, vannak, amikor ismerkedni kezdünk a zenével, irodalommal, a minket körülvevő hangokkal, és tartalommal töltik meg a felnőtté válás éveit is, de néha felkerül egy-egy lemez a lejátszóra még a nyugdíjas években is. Ha a zene szerepéről kezdenénk értekezni a magyar művészetekben és alkotói folyamatokban, érdemes lenne a Kalákával kezdeni.
2021. szeptember 08., 17:282021. szeptember 08., 17:28
2021. szeptember 08., 17:292021. szeptember 08., 17:29
Zenéjük a bizonyíték arra, hogy a minőségi és tartalmas zene összetevői közt a hangszertudás és a tehetség csupán egyetlen, apró tényező. A Kaláka a mosolyával lett minden generáció és minden idők örök zenés mesemondójává. Ez a mosoly rejti azt az alázatot és nyitottságot, amit egyre kevésbé tapasztalunk a színpadokon.
A Kaláka nem dobozolható egyetlen műfajba sem, és nem azért, mert annyira elemelt zenét játszanak, hanem egyszerűen azért, mert a zene mindig csak egy kifejező eszköz volt a kezükben, hogy áltata számtalan csodát juttathassanak el hallgatóikhoz.
1981-ben volt az első erdélyi Kaláka turné. Azóta énekli a Kaláka Kányádi Sándor verseit. Az idők során rengeteg csodás pillanatnak lehettünk fül és szemtanúi. Az egyik legemlékezetesebb Nagygalambfalván, Sándor bácsi szülőfalujában volt. Számtalanszor láthattuk őket, és ismerhettük meg nagyszerű költők munkásságát általuk kihangosítva.
A hagyománynak megfelelően a turné startja Nagygalambfalván lesz, a művelődési házban, 20 órától, majd egy nappal később, 13-án, Marosvásárhelyen, a Kultúrpalotában folytatódik. 14-én a nagyenyediek, a Bethlen Gábor Kollégiumban láthatják a Kalákát, 18 órától, majd 15-én az együttes Székelyudvarhelyre utazik, ahol a Stúdió Moziban lesz egy feledhetetlen koncert, 19 órától. Csíkszeredában két produkcióra is sor kerül 16–17-én a Sportcsarnokban 14, illetve 20 órától. A Brassói Magyar Napok keretén belül is fellép a Kaláka, 18-án a Tanácstéren 17 órától. A sepsiszentgyörgyiek 19-én hallgathatnak irodalmat Kaláka -köntösben, 18 órától a Kultúrkertben, míg hétfőn, 20-án Kézdivásárhelyen búcsúzik Erdélytől a zenekar 19 órától a Vígadóban.
Már-már közhely, hogy zenei utazásra hívják a hallgatókat, de ezúttal nem csupán zenei, de időutazás is lesz. Csak az egészség meglegyen!
(X – Fizetett hirdetés)
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.