Fotó: A szerző felvétele
Van itt egy több mint negyven darabot számláló önarcképgyűjtemény, portrék, tájképek, csendéletek – a falakon egymást érik a vásznak, és értékesebbnél értékesebb festmények húzódnak meg a szekrények háta mögött és az ágyak alatt is. A házaspár nemcsak a négyszáz festménnyel él együtt, hanem egy népművészeti kollekciót is felhalmozott a blokklakásban.
Tizenöt éve kezdődött
Davidék nem festenek, gyűjteményük a 2003-ban általuk létrehozott, jelenleg tizenharmadik alkalommal Marosvásárhely közelében lévő Marosszentkirályon megrendezett Armonie nevű alkotótáborok eredménye. Gheorghe David, aki a nyolcvanas éveit tapossa, évtizedekig járta az országot közhivatalnokként, és már sorra vásárolta a festményeket. A rendszerváltás után egy innen Németországba elszármazott hölgy romániai, erdélyi munkákból akart galériát nyitni, és ennek megalapozásaképpen több festményt vett meg akkor a David házaspártól. „Több ezer márkára vásárolt, és ebből az öszszegből hoztuk létre az alkotótábort”– mesélte David úr. A rendezvény immár tizenöt éve gyűjt egybe hazai román és magyar, valamint innen elszármazott, külföldön élő művészeket. Gheorghe David tizenkét tábort szervezett különböző helyszíneken, elmondása szerint mindig olyan vendéglátó partnereket keresett, akik kedvezményesen bonyolították le a két hétig tartó találkozót. A szervező betegsége miatt két évig szünetelt a tábor, idén – korára hivatkozva – David úr utódot keresett magának: a Marosvásárhelyen magánklinikát működtető dr. Lucian Neagoş lett a rendezvény házigazdája.
Kérdéses a gyűjtemény jövője
A kéthetes, ingyenes táborozás fejében az alkotók két-két festményüket adományozták a vendéglátó házaspárnak, így gyűlt össze a négyszáz darabot számláló gyűjtemény, amelynek sorsa bizonytalan, mivel az idős házaspárnak nincs örököse. Mint mondják, legszívesebben Marosvásárhelynek adományoznák a festményeket, azzal a feltétellel, hogy a kollekció együtt maradjon. A városvezetés azonban visszautasította a nagyvonalú ajánlatot, azzal a magyarázattal, hogy akkora helyiség sem áll a rendelkezésükre, ahol az anyagot tárolni tudnák, nemhogy egy állandóan látogatható kiállítást létesítsenek belőle. A David házaspár korábban már egy harminc-negyven alkotásból álló kisebb kollekciót a marosvásárhelyi és a besztercei múzeumnak adományozott.
Alkotótábor a harmóniáért
Idén is több mint húsz festő gyűlt öszsze az Armonie táborban, amelyet tizenöt évvel ezelőtt a román–magyar barátság erősítéséért hozott létre a David házaspár. Most a román nemzetiségű résztvevők vannak többségben, olyan is akad köztük, aki most Galacról érkezett, de az állandó lakhelye Ausztráliában van. Nagybányáról – ahol jelenleg 81 tagja van a Romániai Képzőművészeti Szövetség helyi fiókjának – két művész érkezett: Aurel Dan és Kovács Bertalan, aki már tizenkétszer vett részt az Armonie táborban. „Több helyen megfordultunk a Maros völgyében. Ez a táj és a tavak környéke csodálatos: szelíd, és mégis monumentális, magával ragadó, de nem tolakodó. Persze erre rárakódik egy szubjektív réteg is. Többen visszatérő vendégek vagyunk, és az évek során nagycsaláddá kovácsolódtunk” – mondta el a magyar művész, aki második díjat nyert júniusban a Nagybányai Nemzetközi Festészeti Kiállításon.
Az alkotókat marosszentkirályi táborozásának anyagi hátterét a találkozó házigazdájának Galenus nevű klinikája és a Kromart Alapítvány biztosítja, amiért cserébe Neagoş doktornak is két-két, itt készült festményt adományoznak majd a művészek, így a David házaspár nyomdokába lépve ő is csinos gyűjteményt halmozhat fel az évek során.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.