Fotó: Mediafax
2011. április 20., 08:092011. április 20., 08:09
Ismét a Kolozsvári Állami Magyar Színház volt a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjkiosztó gálájának főszereplője: az Andrei Şerban rendezte Suttogások és sikolyok című produkció lett a 2010-es év legjobb előadása, de a társulat további három díjat is magáénak tudhat. A legjobb férfi főszereplő díját a hétfő esti gálán Bogdán Zsolt vehette át a Suttogások és sikolyokban nyújtott alakításáért, Şerbannak pedig a legjobb rendezés díját ítélte oda az Alexandru Berceanu rendezőből, Maria Miu díszlettervezőből, Ozana Oancea színművésznőből, Ion Parhon és Sebastian Vlad Popa színházkritikusokból álló zsűri, ezzel az Amerikában élő Andrei Şerban előadása mindhárom jelölését díjra váltotta.
Jelölték a legjobb rendezés díjára Bocsárdi Lászlót, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatóját is A velencei kalmár színreviteléért. Idén egyébként a kolozsvári színház két előadása is versenybe szállt a legjobb előadás díjáért, hiszen az intézmény igazgató-főrendezője által színre vitt Leonce és Lénát is jelölték az elismerésre, de Carmencita Brojboiu a produkcióhoz készített díszletét is díjra terjesztette elő a jelölőzsűri, Viola Gábor pedig a legjobb férfi mellékszereplő díjára volt esélyes Georg Büchner darabjának Valeriója megformálásáért. A Tompa előadásához fűződő három jelölésből végül ez utóbbit sikerült díjra váltani, ezzel Viola, aki első évadát tölti a kolozsvári társulatnál, máris rangos elismerésben részesült.
„Kaptam már ennél fontosabb dicséretet is, például amikor a kislányom egy előadás után azt mondta nekem: »Ügyes vagy, apa.« Egyébként mindenképpen fontos ez a díj, hiszen egyrészt a munkámra irányítja a figyelmet, másrészt szakmai szempontból megerősíti a társulathoz való tartozásomat” – fogalmazott lapunk kérdésére Viola Gábor. A színművész korábban egyébként évekig szabadúszóként dolgozott Magyarországon – Budapesten, Tatabányán és Veszprémben is kapott szerepeket. Mint mondta, a felesége ameddig lehetett, követte őt, kislányuk megszületése után azonban eldöntötték, hogy letelepednek, Magyarországon azonban nem szerettek volna maradni. Viola Gábor a kolozsvári társulatnál korábban már kétszer érdeklődött, harmadszorra pedig meg is kötötték a szerződést. „Sokkal komolyabb szervezettség jellemzi ezt a társulatot, mint Erdély más magyar színházait, és jó előadások születnek itt, ezért volt vonzó számomra” – mondta Viola.
„Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem számítanak az elismerések. A színház művészete nagyon múlékony, elillan, mint a tegnapi felhő, így nagyon fontos számunkra minden pozitív visszajelzés” – fogalmazott a Krónika megkeresésére Bogdán Zsolt. Mint mondta: valamennyi szerepét szereti, másképpen nem tudna kiállni a közönség elé. „Szembe kéne köpnöm magam, ha úgy játszanék egy szerepet, hogy nem szeretem, és nem mélyülök el benne. Ami a Suttogásokat illeti, az elején kissé nehéz volt megbarátkozni vele, de aztán nagyon közel került hozzám” – mondta a színművész, aki 2004-ben már megkapta egyszer az UNITER legjobb alakításért járó díját. Mint mondta, akár Tompa, akár Şerban előadása lett volna a legjobb előadás, a társulat ugyanúgy örült volna, ilyen szempontból nem konkuráltak egymással.
A legjobb előadás díját Visky András, a kolozsvári magyar színház igazgatóhelyettese vette át, Andrei Şerban nevében pedig a legjobb rendezés díját Carmencita Brojboiu díszlettervező, aki a rendező köszönőlevelét is felolvasta. „Örülök az elismerésnek, hiszen ez az előadás teljesen új utat jelent számomra” – áll a levélben, amelyben Şerban egyben sajnálatát fejezi ki, amiért a produkció női szereplői közül senkit sem jelöltek díjra. 1990 óta egyébként a kolozsvári magyar színháznak ez a hetedik produkciója, amelyet a legjobb előadás díjával tüntet ki az UNITER.
A legjobb női főszereplő: Ofelia Popii (Radu Stanca Színház, Nagyszeben). A legjobb női mellékszereplő: Ana Ciontea (Bukaresti Nemzeti Színház). A legjobb díszlettervező: Dragoş Buhagiar (Temesvári Állami Német Színház). Színészi debütdíj: Conrad Mihai Mericoffer (Bukaresti Nemzeti Színház). A legjobb tévészínház: Komámasszony, hol a stukker? (Görgey Gábor), Mircea Cornişteanu rendezésében Unde-i revolverul? címmel. Legjobb rádiószínház: D’ale Carnavalului (Ion Luca Caragiale), Gavriil Pinte rendezésében. 2010 legjobb román színdarabja: Radu F. Alexandru Labirint. Kiválósági díj: Tamara Buciuceanu. Életműdíjak: Ilie Gheorghe színész, Coca Bloos színésznő, Tudor Mărăscu rendező, Gabriela Nazarie díszlettervező, Ion Cazaban színikritikus. Különdíjak: András Lóránt koreográfus, Gabriel Basarabescu zeneszerző, Aneta Forna Christu bábszínész. |
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!