„A középkori nagyasszonyok hagyatékából előkerült kézimunkák hasonmásai a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyt fogják ékesíteni” – mondta a Krónikának Kisné Portik Irén néprajzkutató, főszervező, hozzátéve, hogy a tavaly félbemaradt munka befejezése mellett új kézimunkákra is jutott idő. Számos törülközőkendő, terítő és abrosz készült el, és közel áll a befejezéshez egy öltéstípusokban és színezésben gazdag oltárterítő, amin Hosszú Matild varróasszony dolgozik. A résztvevők hozzáfogtak ugyanakkor a Lorántffy Zsuzsanna hagyatékából maradt nagyabrosz hasonmásának a készítéséhez is. Ottjártunkkor a méretes abrosz szegélymintáit négy asszony öltögette, és az is kiderült, hogy a következő táborozás során a közepére a Lorántffy-címert hímezik. Elkezdték továbbá egy reneszánsz vetett ágy darabjainak elkészítését: a párnahuzatok, lepedők, terítők mintáit kirajzolták, a hímzést pedig az asszonyok otthoni munkaként vállalták. A tábor másik eredménye, hogy rekonstruálták annak a vert csipkének a mintázatát, amit Berze Katalin székelyszentkirályi csipkeverő asszony készít majd el. A különleges csipke érdekessége, hogy nem a szokásos csipkeverő párnán készítik, hanem henger segítségével.
„Összeforrottabb, hozzáértőbb lett a társaság a múlt évhez képest. Az idén már sokkal kevesebbet bontottak az asszonyok, és sokkal magabiztosabban dolgoztak” – összegezte a táborozás tapasztalatait Kisné. A „házi feladatoknak” köszönhetően pedig nem áll le a munka a következő táborig, így rövidesen a Lázár-kastély kiállítótermeiben csodálhatják meg a látogatók a reneszánsz kor gazdag mintavilágát.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.