„A középkori nagyasszonyok hagyatékából előkerült kézimunkák hasonmásai a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyt fogják ékesíteni” – mondta a Krónikának Kisné Portik Irén néprajzkutató, főszervező, hozzátéve, hogy a tavaly félbemaradt munka befejezése mellett új kézimunkákra is jutott idő. Számos törülközőkendő, terítő és abrosz készült el, és közel áll a befejezéshez egy öltéstípusokban és színezésben gazdag oltárterítő, amin Hosszú Matild varróasszony dolgozik. A résztvevők hozzáfogtak ugyanakkor a Lorántffy Zsuzsanna hagyatékából maradt nagyabrosz hasonmásának a készítéséhez is. Ottjártunkkor a méretes abrosz szegélymintáit négy asszony öltögette, és az is kiderült, hogy a következő táborozás során a közepére a Lorántffy-címert hímezik. Elkezdték továbbá egy reneszánsz vetett ágy darabjainak elkészítését: a párnahuzatok, lepedők, terítők mintáit kirajzolták, a hímzést pedig az asszonyok otthoni munkaként vállalták. A tábor másik eredménye, hogy rekonstruálták annak a vert csipkének a mintázatát, amit Berze Katalin székelyszentkirályi csipkeverő asszony készít majd el. A különleges csipke érdekessége, hogy nem a szokásos csipkeverő párnán készítik, hanem henger segítségével.
„Összeforrottabb, hozzáértőbb lett a társaság a múlt évhez képest. Az idén már sokkal kevesebbet bontottak az asszonyok, és sokkal magabiztosabban dolgoztak” – összegezte a táborozás tapasztalatait Kisné. A „házi feladatoknak” köszönhetően pedig nem áll le a munka a következő táborig, így rövidesen a Lázár-kastély kiállítótermeiben csodálhatják meg a látogatók a reneszánsz kor gazdag mintavilágát.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.