Fotó: MTI
Idén a legtöbb intézmény szombatra tervezi a kiemelkedő eseményeket, így az éjszakai nyitva tartást is.
Nagyváradon már a héten elkezdődtek a vasárnap záruló Múzeumi Napok, a rendezvénynek 11. alkalommal ad otthont a partiumi város. A Körös-vidéki Múzeum azonban idén „felemás állapotban” ünnepel, hiszen januártól zárva tartanak a kiállítótermek. Az évtizedekig székhelyül szolgáló barokk palotát ugyanis visszakapta a római katolikus püspökség, és a tárgyak, festmények bedobozolva várják, hogy új székhelyükre, a volt hadapród-iskola épületébe költözzenek.
Ha az állandó tárlatokat nem is lehet megnézni, ezen a héten időszakos kiállításokat nyitottak meg, koncerteket és előadásokat tartanak. A barokk palotában nemzetközi részvétellel közvita zajlott a múzeumok szerepéről, Paolo Baldessari régész pedig az olasz közgyűjteményekről beszélt. A világnapon, pénteken magyar, olasz és román szakemberek több kortárs művészeti múzeum tevékenységét ismertetik. Ekkor adják át a Pro Museo Varadiensis díjakat, a napot operagála zárja. Szombaton este 20–24 óra között három kiállítás megnyitójára várják a látogatókat: a Kárpátok Eurorégió festészeti triennáléjára, valamint Gina Hora grafikai és Vioara Bara tárlatára.
Árnyak az idő szövetén címmel múzeumi éjszakára várja szombaton este az érdeklődőket a kolozsvári Erdély Nemzeti Történelmi Múzeum. A 20.30-kor kezdődő programban Victor Dan orgonaművész játszik azon a 18. századi hordozható orgonán, amely a barokk muzsikára jellemző madárcsicsergést és -füttyöt is meg tudja szólaltatni. A hangszert 1752-ben a neves erdélyi orgonaépítő, Johannes Baumgarten készítette, egy 17. századi orgona átalakításával. A Passamezzo Historikus Együttes továbbá reneszánsz táncokat ad elő, a kolozsvári román opera művészei pedig Giuseppe Verdi Trubadúrjának áriáiból nyújtanak válogatást. A fehér éjszakán nyitva tart a múzeum egyik legértékesebb gyűjteménye, a középkori kőtárat bemutató kiállítás – az esemény érdekessége, hogy a tárgyakat mécsesek világítják meg. A kollekciót alaposabban is megismerhetik mindazok, akik részt vesznek az értékesebb faragványokról szóló film szabadtéri vetítésén.
Marosvásárhelyen első alkalommal szervezi meg szombaton a Maros Megyei Múzeum a Múzeumok Éjszakáját. Soós Zoltán igazgató a Krónikának elmondta, a rendezvénnyel népszerűsíteni kívánják az intézményt. Ezt a célt szolgálja az is, hogy nemcsak éjszaka, de már reggeltől ingyenesen lehet megtekinteni valamennyi tárlatot. „Azt szeretnénk, ha nem népünnepély lenne belőle, hanem olyan tartalmas kulturális esemény, amelyen mindenki talál ízlésének megfelelő programot” – fejtette ki. A rendezvény délben három tárlatnyitóval kezdődik, a történelmi, a néprajzi és a természetrajzi részlegen. Ezt követően interaktív bemutatókat tartanak, amelyeken az érdeklődők a múzeumi munkába nyerhetnek bepillantást. A várban színházi és bábszínházi előadások, blues-, dzsessz- és folkkoncertek, kézművesfoglalkozások várják a kicsiket és nagyokat.
A magyarországi múzeumok többsége is meghosszabbított nyitva tartással várja a hétvégén a közönséget. A budapesti Szépművészeti Múzeum szombaton perui partival ünnepel. Az „...és akkor megérkeztek az inkák” című tárlathoz kapcsolódóan szombat estétől vasárnap hajnalig inka mesékkel, az Andok világát idéző népzenével, néptánccal, kézműves foglalkozásokkal várják a családokat, de tűzijáték is szerepel a programok között. Az Iparművészeti Múzeum is később zár ezen a napon: itt tárlatvezetésen mutatják be az Esterházy kincsek, a Tiffany és Gallé – A szecesszió üvegművészete, valamint a Gyűjtők és kincsek című kiállítást az érdeklődőknek. A nemzetközi ünnepet követő hétvégén, szombaton és vasárnap rendezik meg a Múzeumok Majálisát, a közönség és a szakemberek budapesti találkozóját.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.