Fotó: A szerző felvétele
2008. február 28., 00:002008. február 28., 00:00
A március 28-áig megtekinthető tárlat fotó- és technikatörténeti szempontból is fontos: régiónkban nem készültek ilyen technikával fényképek, legalábbis egy sem maradt fenn” – emelte ki Gyarmati Zsolt a kiállítás jelentőségét. Mint elmondta, a fotográfia valójában két, egymástól kissé eltérő képből áll, amelyeket az emberi szem állásának megfelelően két különböző szögből vettek fel ugyanarról a tárgyról. „A sztereofotográfiák nagy népszerűségnek örvendtek a tízes években, ugyanis a térhatás révén a néző a helyszínen érezhette magát, akkoriban ezek pótolták a mozit” – magyarázta Bognár Katalin, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa.
A Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának és Felvinczi Sándor magángyűjteményének 110 képből álló leglátványosabb, érdekesebb felvételeit tematikusan csoportosították. Térben láthatjuk a világháború képeit, az első bűnügyi helyszíni fényképet, melyen az öngyilkos gróf Teleki László holtteste látható. A „piroslámpás” sarokban aktokat állítottak ki, melyeket abban az időben katalógusból rendelhettek meg az urak diszkréten, postán keresztül. „Amióta van fényképezés, azóta érdeklik a férfiakat a nőket ábrázoló fotók. A térhatású képek különösen nagy népszerűségnek örvendtek, hiszen ezeken a domborulatok is jól láthatók” – mondta Bognár Katalin. A képek mellé a korabeli újsághirdetést is mellékelik a szervezők, melyben „rendkívül érdekes panorámát”, „pikáns” képeket kínáltak „csak urak részére”, csupán 3,50 koronáért, „diszkrét egyedárusításban”.
A világutazás-sorozat Magyarországról indulva Erdély több városába kalauzolja el a látogatót: többek között Kolozsvárra, az akkor épülő, Hunyadi téri színház (a jelenlegi Kolozsvári Nemzeti Színház) elé, valamint Európa és a világ sok országának nagyvárosaiba Hopp Ferenc világutazó és mások képein keresztül. Régebben a képeket egy speciális szerkezetben, a sztereoszkópban nézegették, amelyben a képpár egyetlen térhatású képpé olvadt össze a néző tudatában. A digitális képfeldolgozás és az anagliftechnika segítségével a tárlat látogatói a sztereonéző-készülék nélkül is térhatásúként érzékelik a felvételeket. Az anagliftechnika már több mint száz éve ismert: a jobb és a bal szem helyzetének megfelelően felvett két képet kiegészítő színekkel (pirossal és kékkel) másolják egymásra. Az így kapott képet a kétszínű szemüveg segítségével, a kiegészítő színek hatásmechanizmusának köszönhetően az emberi agy térben érzékeli.
A vándorkiállítás következő állomása áprilisban Székelyudvarhely, majd Székelykeresztúron, Kézdivásárhelyen, Gyergyószentmiklóson és Sepsiszentgyörgyön is bemutatják. Mindenütt körülbelül egy hónapig tekinthető meg.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.