2009. március 05., 09:542009. március 05., 09:54
Szöllősi György, a 2005-ben megjelent Puskás-könyv írója, a család szóvivője beszámolt arról, hogy Puskás Ferenc özvegye mellett Spanyolországban élő lánya, két unokája és három dédunokája is Budapestre érkezik a Puskás Hungary jövő csütörtöki bemutatójára.
„Alapvetően Puskásról mint emberről szerettem volna filmet készíteni, mert eddig leginkább futballistaként, a Honvéd és a Real Madrid játékosaként ábrázolták. Élettörténete, utazásai metszik a magyar, az európai és a világtörténelem fordulópontjait, gondoljunk csak a II. világháborúra, a sváb kitelepítésekre, 1956-ra, a kádárizmusra” – mondta Almási Tamás a film kapcsán korábban az MTI-nek. A film Puskás Ferenc gyermekkorától követi nyomon a későbbi futballsztár életét. Almási Tamás játékfilmes eszközöket is alkalmaz, ahogy azt korábbi dokumentumfilmjeiben már többször megtette.
A bemutató az eredeti tervekhez képest két évet csúszott. Almási Tamás szerint ennek elsősorban az volt az oka, hogy nagyszabású vállalkozásról volt szó. Legutóbb a Magyar Filmszemlén vetített versenyfilmek közül került ki a Puskás Hungary, miután egy 50 másodperces archív felvétel jogtulajdonosa az utolsó pillanatban irreálisan magas árat kért a felhasználásért.
Almási Tamás elmondta, a dokumentumfilmhez televíziók számára valószínűleg egy tízrészes, egyenként egy-egy órás Puskás-sorozat is készül majd. Korábban az MTI-nek is beszélt arról, hogy rengeteg filmanyag áll rendelkezésre, összesen mintegy 800 órányi filmet forgattak.
A 116 percnyi filmből 40 perc archív felvétel, mintegy száz interjúalannyal forgattak, mindvégig HD-kamerával. A film egyik producere, Neményi Ádám arról számolt be, hogy készül a Puskás életéről tervezett játékfilm forgatókönyve. Hozzátette: nemzetközi koprodukcióban szeretnék megvalósítani a mozit, amelyet jövőre kezdhetnek el forgatni.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.