2009. február 16., 09:332009. február 16., 09:33
Ma 19 órától az Aradi Kamaraszínházban lép fel, majd a művész és Fekete Réka, az undock.eu szerkesztője közös kötetbemutatót tart – adja hírül a Nyugati Jelen napilap.
Montanaro egyik fő műve, a Keleti Szél (Vents d’Est) a Ghymes és Vujicsics együttesekkel közösen létrehozott, évek óta létező színpadi produkció, amely a dél-európai és az észak-afrikai folkzenét sajátosan ötvözi a közép-európai népek zenéjével, ugyanakkor változatos dzsesszelemekkel színesíti. Az ősbemutató Budapesten volt 1989-ben, Montanaro és a Keleti szél azóta is rendszeresen turnézik Európa-szerte. A produkció évről évre változik, több lemezkiadást ért meg Magyarországon és Franciaországban is.
Montanarót gyökerei a provanszál muzsikához kötik, de otthonosan mozog Kelet-Európa zenei hagyományaiban is. Tradicionális és saját kompozíciókat ad elő, ötvözi a mediterrán és keleti zenéket. Húsz éve koncertezik rendszeresen világszerte, okszitán/francia muzsikus, szinte minden hangszeren játszik, de szólistaként is szívesen lép fel mint dob-furulyás. Montanaro szaxofonos volt, mielőtt megtalálta igazi világát a provence-i népzenében. Rendszeresen dolgozik cseh, szlovák, magyar muzsikusokkal, nem mellékes, hogy a magyar nyelv kitűnő ismerője. Csaknem annyi időt tölt Afrikában vagy a Távol-Keleten, mint Európában.
A művész ma induló erdélyi turnéjának állomásai: Arad, Temesvár, Kolozsvár és Marosvásárhely.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.