Az Újhelyi Kinga alakította Dancs Rózsa magyartanár emberfeletti erővel és kitartással küzd gyermeki születéséért a kommunista diktatúra idején
Fotó: Anyaöl/Facebook
A Ceaușescu-diktatúra embertelen arcát, az abortusztörvény áldozatainak pokoljárását mutatja be Újhelyi Kinga szilágysági születésű, Magyarországon élő színművész Anyaöl című monodrámája. Az előadást, mely egy rendszer hatalmas tévedéseit, egy egész társadalom szenvedését tárja fel, november 6-ig zajló turné keretében láthatja az erdélyi és partiumi közönség.
2022. október 30., 13:092022. október 30., 13:09
2022. október 30., 13:102022. október 30., 13:10
Erdélyi és partiumi helyszíneken mutatja be Anyaöl című monodrámáját Újhelyi Kinga Jászai- és Mensáros-díjas színművész, a debreceni Csokonai Színház színésze. A szilágysági Sarmaságon született színésznő produkcióját az érmihályfalvi származású Dancs Rózsa Pokoljárás című önéletrajzi dokumentumregénye ihlette, a darab rendezője Szabó K. István.
Az előadás a Ceaușescu-diktatúra embertelen arcát, az abortusztörvény áldozatainak pokoljárását ábrázolja színpadi eszközökkel Dancs Rózsa sepsiszentgyörgyi magyartanárnő és családanya drámai történetén keresztül, aki mit sem sejtve, saját titkosszolgálati besúgójával élt házasságban csaknem húsz éven keresztül.
Ebből a rémálomvilágból regényes úton menekült el nyolc- és tízéves gyermekeivel, és jutott el az ausztriai menekülttáboron keresztül egészen Kanadáig. A diktatúra fojtogató szorításában megjárta a poklot más tekintetben is: mindenáron gyermekre vágyott, de nyolc terhességéből csak két esetben sikerült megtapasztalnia az anyaság örömét.
– olvasható az előadás leírásában. A megdöbbentő eseményeket dokumentarista módon közlő regényszöveget művészivé, szépirodalmivá alakító monodrámában Újhelyi Kinga szívszorítóan hitelesen bújik bele Dancs Rózsa bőrébe, és a színpadon annak az asszonynak a kálváriája tárul elénk, aki brutálisan durva férjétől nyolcszor esett teherbe az 1970-es évek Ceauşescu-rendszerében, s a nyolc terhességéből mindössze két gyermek, a 6. és a 8. maradt életben.
Fotó: Anyaöl/Facebook
„Ez a monodráma igazi „szív-ügy”, valamennyi előadás egy-egy rekviem minden meg nem született, vagy megszületett, de halálra vagy árvaházra ítélt, pusztulásba hajszolt életért. Egy hatalmas felkiáltójel mindannyiunk számára.
A fiataloknak pedig, akiknek már nincsenek átélt emlékeik a korról, ismerniük kell a kommunista diktatúra minden aljasságát, sötétségét, kegyetlenségét, hogy mindez ne történhessen meg újra” – fogalmazott a színésznő a darab kapcsán.
Az előadás díszletei szintén a kommunista éra embertelenségét érzékelteti, a krétával a földre rajzolt kör, amely nyolc szeletre van osztva – jelezve a főhős születendő gyermekeinek vagy a meg nem született magzatainak a számát – utalás arra, hogy a diktatúrában mindenki „kartotékadat”, és a személy elvesztése sem okoz gondot, főleg, ha kisebbségi.
Fotó: Anyaöl/Facebook
A színpadon elhelyezett másik központi díszletelem, a nőgyógyászati vizsgálatokra alkalmas orvosi szék szintén a kommunista diktatúra embertelen „eljárásmódjait” erősíti.
Újhelyi Kinga kiváló szerepjátékainak köszönhetően küzdelme a gyermekei életben maradásáért, élve világra hozatalukért épp a rendszer kegyetlen eszközeinek és fenntartóinak is a színpadi felmutatása miatt válik a szemünk láttára nem pusztán embert próbáló kálváriává „szülészárokból” való jelentéssé, hanem heroikus, ádáz küzdelemmé – írja a darabról Gyürky Katalin.
Újhelyi Kinga Anyaöl című előadását a Magyar Házak hálózatának szervezésében láthatják a nézők, további részletek a helyszínekről, időpontokról a szervező Facebook-oldalán olvashatók.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!