2010. április 14., 08:452010. április 14., 08:45
Véletlenül talált rá új előadásának, a Mocsárlakóknak a szövegére a nagyváradi Oberon Csőszínház vezetője, Csatlós Lóránt. A társulatalapító-rendező, aki civilben az állami színház Szigligeti Társulatának művésze, elmondta, ha előre megírt szöveghez nyúl, mindig olyat keres, amelyet lehetőleg minél kevesebben ismernek.
A váradi alternatív színtársulat egyébként már két éve nem vitt színre kész szöveget, inkább saját maguk által improvizált vagy összerakott párbeszédekből dolgoztak. „Pesti antikváriumokban a Dráma feliratú polcon szoktam keresgélni ismeretlen nevek után” – mesélte a Krónikának Csatlós Lóránt. Bár elismeri, hogy ez zsákbamacska, hiszen könnyen megeshet, hogy egy ismeretlen szerző korántsem véletlenül maradt meg az ismeretlenségben, azt mondja, igazi kincsekre is rá lehet bukkanni ezzel a módszerrel. Így talált rá a nigériai Wole Soyinka színpadi műveire is, s mint hamar kiderült, ez a regény- és drámaíró a legkevésbé sem nevenincs alkotó, 1986-ban ugyanis ő lett az első fekete-afrikai, aki irodalmi Nobel-díjat kapott.
A társulatvezető elmondta, meglepte, hogy az ötvenes években írt szöveg mennyire könnyedén aktualizálható. „Eredetileg kifejezetten antiklerikális mondandót hordoz, az emberi szellem sötétsége, a babona ellen küzd, ami szerinte visszahúzta a civilizáció felé haladni próbáló afrikai lakosságot” – magyarázta Csatlós. Persze mifelénk ez a téma nem aktuális, ám a dráma alapmotívumát nem volt nehéz azzá tenni: az egyik szereplő ugyanis, aki az eredeti szöveg szerint pap, egy manipulációs célokra kitalált mocsáristenség szent embere, különösebb erőfeszítés nélkül értelmezhető akár politikusnak is, öltönyben, marcona testőrrel és fontoskodó, miniszoknyás sajtóreferenssel. „A politikusok civilizáltnak nevezett világunk hamis szentjei, akik gátlástalanul kihasználják az embereket” – fogalmazott Csatlós Lóránt. Azt pedig különösen fontosnak tartja, hogy egy alternatív társulat képes legyen a „hétköznapok ütőerén tartani a kezét”, és olyan előadásokat játszani, amelyek a nézők számára is érdekes témákat boncolgatnak.
Az Oberon Csőszínház érdekessége, hogy mind műkedvelők, mind profi színművészek részt vesznek benne. A társulatvezető szerint a próbák során gyakran nem is látni a különbséget a kettő között, talán csak annyiban, hogy a rutinosabbak hamarabb éreznek rá a szövegre és a szituációkra – ez azonban nem jelenti azt, hogy nekik szükségtelen az irányítás. A szabadság pedig összehasonlíthatatlanul nagyobb, mint a kőszínházban. „A színházban műsorpolitika van, amelyet be kell tartani, nincs lehetőség a kísérletezésre. Az undergroundban a bukásnak nincsenek különösebben súlyos következményei” – magyarázta a színművész. Mindenekelőtt pedig azt hangsúlyozta: az Oberon műkedvelői és profijai a maguk örömére játszanak. Akár a küszöbön áll egy premier, akár nem, hetente kétszer improvizációs tréningeket tartanak a tagokkal, amelyeken szinte kötelező a megjelenés. A társulatban tizenöt aktív tag dolgozik, de a kóbor tagokkal együtt akár huszonöten is összejönnek egy-egy próbán.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.