Maguk a szervezők – a sepsiszentgyörgyi székhelyű Magyar Köztársaság Kulturális és Koordinációs Központja, valamint a Szárhegyi Művészeti és Alkotóközpont munkatársai – is meglepődtek azon, hogy a kezdés előtt néhány perccel még mindig özönlött a nézők serege.
Akik eljöttek, nem csalódtak, hiszen a két művész varázslatos mesevilágba kalauzolta el nézőit. Előbb Gyulai Líviusz Jónásával a cethal gyomrában tehettek felejthetetlen utazást az összesen hat animációs film nézői, majd a bumfordi emberek lakta, egyedi hangulatú településre látogathattak el Az én kisvárosommal. Ezután a budapesti csövesnek álcázott Szindbád köszöntötte a nézőket Bon voyage!-zsal, és ütött-kopott repülőszőnyegén káprázatos álomvilágba röpítette őket. A Gólyás mese golyója akkora lendülettel érkezett, hogy mindenki azt hitte, meg sem áll, és csupán szusszanásnyi pihenést engedett a Könny nem marad szárazon megkapó története. A finom humorral fűszerezett, míves munkával megrajzolt rövid animációk lenyűgözték a nézőket, viszont az est sava-borsa még csak ezután következett: Berecz András fordulatos előadásmódjával egyszerűen székhez szögezte a jelenlévőket.
Úgy mesélt, mint a világháborút járt öregjeink, akik képesek tréfává édesíteni a harcmezők véres valóságát is. Az egyik mesében a szemével lefelé, a másikkal felfelé kémlelő, világháborút járt János három dolgot kért Szent Pétertől és Jézus Krisztustól, akik jóságos lelke miatt jutalmazták meg: egy olyan pipát, amelyből soha ki nem fogy a dohány, egy pakli olyan magyar kártyát, amivel mindig nyer, és egy olyan zsákot, amely mindent és mindenkit elnyel. A fordulatos történeteket ízes nyelven tolmácsoló Berecz András ráadásként a gyergyóalfalvi mókás mesélő, Barát Jóska egy eddig ismeretlen történetét idézte fel a hallgatóságnak.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.