Maguk a szervezők – a sepsiszentgyörgyi székhelyű Magyar Köztársaság Kulturális és Koordinációs Központja, valamint a Szárhegyi Művészeti és Alkotóközpont munkatársai – is meglepődtek azon, hogy a kezdés előtt néhány perccel még mindig özönlött a nézők serege.
Akik eljöttek, nem csalódtak, hiszen a két művész varázslatos mesevilágba kalauzolta el nézőit. Előbb Gyulai Líviusz Jónásával a cethal gyomrában tehettek felejthetetlen utazást az összesen hat animációs film nézői, majd a bumfordi emberek lakta, egyedi hangulatú településre látogathattak el Az én kisvárosommal. Ezután a budapesti csövesnek álcázott Szindbád köszöntötte a nézőket Bon voyage!-zsal, és ütött-kopott repülőszőnyegén káprázatos álomvilágba röpítette őket. A Gólyás mese golyója akkora lendülettel érkezett, hogy mindenki azt hitte, meg sem áll, és csupán szusszanásnyi pihenést engedett a Könny nem marad szárazon megkapó története. A finom humorral fűszerezett, míves munkával megrajzolt rövid animációk lenyűgözték a nézőket, viszont az est sava-borsa még csak ezután következett: Berecz András fordulatos előadásmódjával egyszerűen székhez szögezte a jelenlévőket.
Úgy mesélt, mint a világháborút járt öregjeink, akik képesek tréfává édesíteni a harcmezők véres valóságát is. Az egyik mesében a szemével lefelé, a másikkal felfelé kémlelő, világháborút járt János három dolgot kért Szent Pétertől és Jézus Krisztustól, akik jóságos lelke miatt jutalmazták meg: egy olyan pipát, amelyből soha ki nem fogy a dohány, egy pakli olyan magyar kártyát, amivel mindig nyer, és egy olyan zsákot, amely mindent és mindenkit elnyel. A fordulatos történeteket ízes nyelven tolmácsoló Berecz András ráadásként a gyergyóalfalvi mókás mesélő, Barát Jóska egy eddig ismeretlen történetét idézte fel a hallgatóságnak.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.