Fotó: Biró István
2007. június 11., 00:002007. június 11., 00:00
A Kolozsváron és Nagyszebenben június 1–10. között zajló TIFF hangulatát azonban mindenképpen meghatározta, hogy a döntés csak az utolsó napokban született meg, illetve hogy csak a gálán hozták nyilvánosságra. Az előző évben szintén Cannes-ból, az Egy bizonyos tekintet szekció díjával hazatérő Corneliu Porumboiu-film sikere – a TIFF nagydíja – „mintájára” a sajtó megelőlegezte már a díjat az idei Mungiu-filmnek.
Így viszont igazi fesztiválhangulat alakult ki Kolozsvári Nemzeti Színházban tartott gálán: a közönség jóval nagyobb érdeklődéssel várta a nagydíjat. És – ha nem is látták annyian, mint a nagy esélyes alkotást – a chilei Sebastian Campos A szent családért zajos tapsot kapott. A külföldi díjazottak közül különben kevesen vették át személyesen a díjat, a díszmeghívott és életműdíjas Franco Nero azonban magának a dél-amerikai alkotónak nyújthatta át a trófeát. „Csodának érzem, hogy egy ilyen nagy erőfeszítéssel készült film, ennyire távol a hazájától ilyen rangos elismerésben részesült” – köszönte meg Campos a díjat. A film egy mélyen vallásos család húsvéti ünneplését meséli el, amelybe betoppan a fiú barátnője. A korábbi értékrendet, szokásokat megbolygató idegen asszonyisága, mindent megkérdőjelező egyénisége misztikus jegyeket hordoz, mint ahogyan a „megkísértett” fiú is. Szintén távoli ország alkotója kapta a legjobb rendezés díját, az izlandi Ragnar Bragason. A Gyerekek című film egy elszegényedett, négygyermekes anyáról szól, aki a maga és családja életben maradásáért harcol. A szigetország filmművészete nem ismeretlen a TIFF közönsége számára, hiszen a fesztiválon 2003-ban Dagur Kari Noi, az albínó című filmje nagydíjat nyert.
A fesztivál szervezői – áthidaló megoldásként – végül a TIFF különdíjával tüntették ki a 4 hónap, 3 hét és 2 nap című film teljes stábját, és a Román Filmnapok díját is ennek az alkotásnak ítélték. Anamaria Marinca pedig – ha már nem kaphatta meg a legjobb alakítás díját – azt a kitüntetést vehette át, amelyet egy fiatal román tehetségnek szántak a szervezők. A díjkiosztó a politikusoknak is alkalmat adott a szereplésre: Adrian Iorgulescu kulturális miniszter és Cãlin Popescu- Tãriceanu kormányfő egyaránt ígéretet tett arra, hogy az új román rendezőgeneráció filmjeit támogatni fogják. A gálán túlbeszélt téma igencsak aktuális volt: egyrészt a politikumnak még nem volt alkalma az aranypálmás sikert kommentálni, másrészt most kellett valamiképpen elsimítani azt a tényt, hogy a filmtámogatás nagy részét eddig a román mozi nagy öregjeinek ítélték oda.
A gálán többen is emlékeztettek a pénteki tragédiára: 53 évesen elhunyt Adrian Pintea. A színházi felvételek és filmek részleteinek bejátszása mellett csaknem mindegyik hazai művész méltatta a neves színész munkásságát, és az ő emlékének ajánlotta életműdíját Irina Petrescu.
R-P. E.
A VI. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál díjai
A zsűri díjai:
Legjobb film: La sagrada familia (A szent család) – Sebastian Campos (Chile)
Legjobb rendező: Ragnar Bragason (Izland) – Börn (Gyerekek)
Legjobb alakítás: Luca Lionello (Olaszország) – Cover-Boy (A fotómodell)
Legjobb kép: Cristian Cottet (Argentína) – La Antena (Az antenna)
Különdíj: AzulOscuroCasiNegro (SötétkékMajdnemFekete) – Daniel Sánchez Arévalo (Spanyolország)
Más díjak:
A TIFF 2007 különdíja: a 4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile stábja (4 hónap, 3 hét és 2 nap) – Cristian Mungiu (Románia)
FIPRESCI-díj: Einst Süße Heimat (Édes óhaza) – Gerlad Igor Hauzenberger (Ausztria)
Közönségdíj: AzulOscuroCasiNegro
Jameson-díj a legjobb, Árnyak szekcióban bemutatott rövidfilmnek: Droomtijd (Álomban) – Tom van Avermaet (Belgium)
Életműdíj: Franco Nero, Irina Petrescu és Nicolas Roeg
Legjobb forgatókönyv: Doru Lupeanu és Mircea Jacan
A Román Filmnapok díja: Radu Jude – Lampa cu cãciulã (Képcső) és Cristian Mungiu – 4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile
Fiatal román tehetség: Anamaria Marinca – 4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.