2009. június 02., 11:192009. június 02., 11:19
A művekre Jamie Andrews, a British Library modern irodalmi kézirattárának vezetője bukkant rá, miközben a könyvtárnak a „dühös fiatalok” (Angry young men) néven emlegetett második világháború utáni írógenerációról szóló kiállításához válogatott anyagot. A két darab Lord Chamberlain archívumából került elő, aki 1968-ig a brit színházi cenzúráért felelt.
A gépelt szövegekben a cenzor kék ceruzával írt jelei sorjáztak, aki kihúzta a homoszexualitásra vonatkozó párbeszédeket, és az istenkáromlásnak minősülő részeket. Eddig nem is keresték a darabokat, mert a ’94-ben elhunyt Osborne azt állította önéletrajzában, hogy nem maradt belőlük egyetlen példány sem.
Osborne, pályatársaival, Harold Pinterrel, Alan Silitoe-val, Arnold Weskerrel együtt nyers realizmussal és szatírával szállt szembe az elavult brit erkölcsökkel és a háború utáni társadalmi renddel. A Benne az ördög című darabjában, melyet szerelmével, Stella Lindennel közösen írt, egy walesi költő, Huw Prosser életét eleveníti fel, aki a rendszer konvencióiba ütközik. A darabot 1950 májusában mutatták be Huddersfieldben.
A Személyes ellenség a Nagy-Britanniában a hidegháború kiváltotta paranoiás félelmet állítja színpadra. Ezt csak erősen cenzúrázva mutathatták be 1955 márciusában Harrogate-ben. A két darab azonban egy évvel később feledésbe is merült, amikor 1956 májusában Londonban bemutatták a Nézz vissza haraggal című nagy sikerű drámáját, mely meghozta a szerző számára az elismerést.
Osborne nemcsak a modern drámán hagyott nyomot, hanem forgatókönyvíróként jelentősen hozzájárult az új angol film sikeréhez is. A Nézz vissza haraggalt többször is megfilmesítették, a leghíresebb Tony Richardson 1958-as filmes adaptációja, Richard Burtonnal a főszerepben, de 1980-ban megrendezte Lindsay Anderson is Malcolm McDowell-lel a léha Jimmy Porter szerepében, míg egy 1989-es tv-változatban Kenneth Branagh alakította a főhőst.
Az Osborne drámájából készült A komédiás (The Entertainer, 1960) Sir Laurence Olivier egyik jutalomjátéka volt, majd 1963-ban ugyancsak Osborne írta filmre Henry Fielding regényét Tom Jones címen, Tony Richardson rendezésében. Szabó István az 1985-ös Redl ezredes című filmjéhez a walesi író Egy hazafit nekem (A Patriot for Me) című darabját is felhasználta.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.