Fotó: Facebook/Tiff
Nem is lenne igazi TIFF-megnyitó, ha a fesztivál szervezői nem jelentenék be, hogy jegyeladás szempontjából ismét, ezúttal is rekordot döntött a kolozsvári seregszemle. A június 11-éig tartó filmfesztivál kiadós, néhol fárasztó, de mindenképpen élményekkel teli utazást kínál.
2017. június 03., 13:032017. június 03., 13:03
2017. június 03., 13:102017. június 03., 13:10
Immár hagyománynak számít, hogy a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) nyitógáláján Tudor Giurgiu fesztiváligazgató arról számol be: a főtéri ünnepségre ismét rekordszámú néző érkezett. Nem történt másként a tizenhatodik alkalommal sorra kerülő TIFF péntek esti megnyitóján sem: a szervezők közlése szerint mintegy 3200-an nevették végig a Belgium királya című filmet, amely ezúttal is telitalálatnak bizonyult a hivatalos kezdő-, illetve az első főtéri vetítésként – kétségtelen, hogy a seregszemle programjában helyet kapó alkotásokat kiválogató Mihai Chirilov művészeti igazgató képtelen hibázni, amikor a nagyközönség megszólításáról van szó.
Fotó: Facebook/Tiff
Ugyanakkor nem a nézőszám volt egyetlen, ami növekedett az előző évekhez képest, a Főtérre kilátogatók ugyanis
– a házigazda Tudor Giurgiu szinte elveszett a 23 x 14 méteresre bővített vászon előtt.
A fesztiváligazgató arra számít, hogy a hét, illetve a TIFF második felében a hölgyek túlsúlyba kerülnek a fesztiválon, akkor érkezik ugyanis Kolozsvárra Alain Delon, a francia és európai filmművészet emblematikus alakja, a rajongók által évtizedekig minden idők egyik legsármosabb színészként számon tartott alkotó.
– fogalmazott péntek este a fesztiváligazgató, aki a színész Kolozsvárra érkezésének bejelentése óta rengeteg üzenetet kapott, mindenki arra volt kíváncsi, hogy mikor és hol pillanthatja meg élőben is Delont. Szombat este a Főtéren vetítik az Egy zsaru bőréért című filmjét, amelynek a 81 éves Alain Delon rendezője és főszereplője is. Tudor Giurgiu elmondta: az eseményre nem küldenek ki meghívókat, a vetítést ugyanis „a nézőkért van”, remélhetőleg minden érdeklődőnek és rajongónak sikerült jegyet váltania.
Fotó: Facebook/Tiff
Úgy tűnik, Tudot Giurgiunak valóban szívügyévé vált, hogy Kolozsvár ismét filmes központtá váljon, rendezvényeken, sajtótájékoztatókon rendszeresen kitér erre, és a 16. TIFF megnyitóján sem felejtette el megemlíteni, mennyire fontos, hogy évről évre egyre több rendező, illetve filmes szakember látogasson el a kincses városba.
– hangsúlyozta Giurgiu.
A megnyitó gálát meglehetősen rövidre fogták: a Belgium királya című filmben szereplő, hazájában rendkívül népszerű bolgár zenekar csak néhány dalt adott elő, a fesztiváligazgató mellett pedig csak Mihai Chirilov szólalt fel hosszabban. A művészeti vezető szokásától eltérően kiemelt egyetlen filmet az idei felhozatalból: elmondása szerint
Az alkotás – amely 2007-ben a cannes-i filmfesztiválon elnyerte az Un Certain Regard szekció díját – Cristian Nemescu első és sajnos utolsó nagyjátékfilmje, a rendező ugyanis tragikus körülmények között, autóbalesetben vesztette életét 2006-ban. Chirilov emlékeztetett: a TIFF felhozatala egyre kiterjedtebb és egyre szélesebb skálát ölel fel – a templomokban tartott produkciók mellett megférnek az erotikus filmek, a gyermekektől a nyugdíjasokig minden korosztályra gondoltak, a programban pedig „a gyenge szívűek és az erős gyomrúak” is megtalálják a nekik szóló és tetsző alkotásokat.
Fotó: Facebook/Tiff
Végszóként a gálán bemutatott Belgium királya című film író-rendezője, Jessica Woodworth kívánt kellemes utazást a nézőknek – ez pedig nemcsak a péntek estére, de az egész hétre érvényes lehet, a június 11-éig tartó TIFF ugyanis kiadós, néhol fárasztó, de mindenképpen élményekkel teli utazás lesz.
„Nehéz” napok elé néznek Kolozsváron a filmkedvelők: pénteken kezdődik a 16. TIFF, amelynek során 225 rövid- és nagyjátékfilm közül választhatnak a fesztiválozók. A kincses város ugyanakkor új művészeti térrel bővül.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!