Fotó: A szerző felvétele
2007. június 12., 00:002007. június 12., 00:00
Az összejövetelen hangsúlyozták: a több mint harminc éve berendezett alapkiállítás megérett a felújításra. A jelenleg a megyei múzeum fiókjaként működő nagykárolyi városi múzeumnak két részlege van – régészeti és természetrajzi –, és két újabbal bővítenék. A tervezett néprajzi kiállítás a megye területén fekvő egykori Ecsedi-lápon használatos halászeszközöket mutatná be. Először rendeznének Nagykárolyban olyan kiállítást, amely bemutatná a település múltját, valamint a város fejlődésére legnagyobb hatást gyakorló Károlyi család történetét. A régészeti részleg is megújulna: úgy szeretnék közelebb hozni a látogatókhoz a régmúlt korokat, hogy a vendégeknek lehetőségük nyíljon kézbe venni az őseink által használt eszközöket, illetve belülről is megtekinteni a rekonstruált lakóalkalmatosságokat. A természetrajzi kiállításról is modern elképzelései vannak a múzeum munkatársainak, diorámák segítségével teljes élőhelyeket mutatnának be a közönségnek.
Adrian Micovschi nagykárolyi alpolgármester azonban kijelentette: a város vezetősége a helyi önkormányzat gondozásába utalná a helyi múzeumot. Az utóbbi két évben – amióta a nagykárolyi kastélyt átvette a helyi önkormányzat – nem felhőtlen a viszony a múzeum és a helyi önkormányzat között. „Furcsának találjuk, hogy a sajtóból kellett értesülnünk a megyei múzeum által meghirdetett tanácskozásról” – adott hangot ezúttal nemtetszésének Vénig Gabriella nagykárolyi tanácsos.
Viorel Ciubota múzeumigazgató szerint nem lenne helyes a helyi önkormányzat gondozásába utalni az intézményt: a múzeum raktárában található tárgyak nem elegendőek egy komoly tárlat összeállításához, továbbá megterhelő volna helyi forrásokból finanszírozni a kiállítások őrzését. Kifogásolta azt is, hogy az intézmény a kastély emeleti termeibe szorult vissza, ugyanis a földszinten zajló ellenőrizetlen tevékenységek miatt csak itt szavatolják a leltári tárgyak biztonságát. Németi János régész, a nagykárolyi múzeum volt munkatársa szerint sem az eldugottabb emeleti szobákban lenne a kiállítások helye. „Több ezer látogató fordul itt meg évente, akik elsősorban a kastélyra és a Károlyi család történetére kíváncsiak. Épp ezért a helytörténeti részlegnek a földszinti lovagteremben van a helye” – hangsúlyozta.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.