2009. május 26., 01:562009. május 26., 01:56
Mint a sajtóközleményben is hangsúlyozzák: azt a filmszereplőt keresik, amelyik „méltó vetélytársa lehet Kennynek a South Parkból vagy James Bondnak, a 007-es ügynöknek”. A versenyre küldött rövidfilm nem lehet hosszabb 13 percnél, DVD PAL/ Mini DV formátumú és angol feliratos kell, hogy legyen, továbbá mellékelni kell egy CD-n 1–5 nagy felbontású képet és a nevezési lapot, amit a http://muuuvi.wordpress.com internetes oldalról lehet letölteni. Az előző évek gyakorlatához hasonlóan idén is díjazzák a legjobb animációs filmet, a legjobb kisjátékfilmet, a legjobb kísérleti filmet, a legjobb dokumentumfilmet, a legjobb operatőrt, a legjobb rendezőt, a legjobb gyergyói filmest és a legjobb diákfilmest. A filmeket öttagú nemzetközi zsűri bírálja el, a díjat Orosz Annabella képzőművész készíti. Mint ismeretes, a Muuuvi Fest Selyem András fesztiváligazgató és Balázs Áron művészeti vezető ambíciójának köszönhetően jött létre 2004-ben „muuuvi – international short film festival” néven. A fesztivál célja megtalálni a legeredetibb szereplőt, ugyanakkor valamelyest pótolni kívánja a filmigényét a filmszínház nélkül maradt mintegy hatvanezer lakosú Gyergyói-medencének. A fesztivál előző négy kiadásán több mint ezer rövidfilmet mutattak be, és az Amerikai Egyesült Államoktól Kongóig mindenhonnan érkeztek filmesek. Köztük olyan hírességek is, mint M. Tóth Géza, akinek Maestro című filmjét 2008-ban Oscar-díjra jelölték, illetve az olasz BLU grafittiművész. Az évfordulós kiadásához érkezett Muuuvi Fest nyitott más vizuális művészetek irányába is, ugyanakkor arculatában megváltozott. A régi logóról ismert kamerás tehénkét „nyugdíjazták, helyette az időközben született öt szépreményű lánya tölti be a fesztivál szimbólumának és kabalájának szerepkörét” – írják közleményükben.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.