Szilágyság magyar kulturális lehetőségei és hiányosságai – Vicsai Zsolt főszerkesztő, irodalomtanár a tapasztalatairól

Szilágyság

„Hepehupás, vén Szilágyban”. A Szilágyság székvárosában, Zilah központjában 2020-ban avatták fel Ady Endre egész alakos szobrát, Bíró Lajos mátészalkai szobrászművész alkotását

Fotó: Kiss Judit

A szilágysági magyar kulturális élet mozgásairól, lehetőségeiről és hiányosságairól, valamint az általa főszerkesztett, Hepehupa című kulturális lapról kérdeztük Vicsai Zsoltot. A Máramaros megyei Szamosardóról származó, 25 éve a szórványban dolgozó magyartanárt arról is faggattuk, miként alakul jelenleg a Szilágyság magyar fiataljainak a kultúra iránti igénye.

Kiss Judit

2025. március 02., 19:192025. március 02., 19:19

2025. március 05., 19:082025. március 05., 19:08

– Az Ady Endre verssorát („hepehupás, vén Szilágyban”) idéző Hepehupa című szilágysági magyar kulturális lapnak 2019 óta a főszerkesztője. Hogyan tapasztalja, mennyit és miben változtak ez idő alatt a nyomtatott folyóirat szerkesztési elvei? Hát az olvasóközönség szokásai?

‒ Nagyratörő álmokkal vágtam neki a szerkesztői teendőknek... Ezek a Hepehupa esetében nemcsak szerkesztési elveket jelentenek, hanem sokirányú kapcsolattartást, korrektori tevékenységet, sőt terjesztési feladatokat is, mindezt pedig úgy, hogy a tanári hivatás rögös útján is haladni kell. De vállaltam mindezt, mert szerettem volna, hogy a lap híre túljusson Szilágy megye határain. Úgy érzem, ennek érdekében megtettem a tőlem telhetőt, bemutattam, reklámoztam a Hepehupát Nagyváradon, Szatmárnémetiben többször is, de Kolozsváron, Temesváron is megfordultunk.

Merem remélni, hogy manapság már többen tudnak róla, mint hat évvel ezelőtt. Közben viszont összegyűlt bennem egy jó adag fásultság,

már korántsem akkora a lelkesedésem, mint korábban... Azt sem tartom kizártnak, hogy idéntől befejezem együttműködésem a kiadóval. Mivel évente háromszori megjelenésű lapról beszélünk, lenne még idő helyettem új embert találni.

De hogy válaszoljak a kérdésekre, a szerkesztési elvek hat év alatt nagyjából ugyanazok maradtak: a szűkös lehetőségekhez képest minél szélesebb irodalmi merítés, objektivitásra törekvés a múltidézésben, jó vizuális megjelenés, tematikai változatosság. Ehhez kellő segítséget kaptam Major Loránd grafikai szerkesztőtől, de az utóbbi két évben rovatszerkesztőnek felkért barátaimtól is, akik önkéntes alapon vettek részt az anyaggyűjtésben. Hadd említsem meg őket név szerint, mert jó volt velük együtt ötletelni: Fehér Imola, Gáspár Attila, Kabai Henrik, Pethő Loránd, Zsigmond Attila, ezúton is köszönöm szépen!

De hogy az olvasókról se feledkezzem meg: bízom benne, hogy a történelem iránt érdeklődők mellett olyan személyek is voltak köztük, akik nem mondtak le az igényesebb irodalmi tapasztalatokról egy olyan irodalmi periférián, mint Szilágy megye.

Szilágyság Galéria

A Hepehupa című folyóirat szilágysomlyói bemutatója 2023 októberében. Besenyődi Judit, a Szamos Diákirodalmi Kör elnöke, Kabai Henrik szerkesztő és Vicsai Zsolt főszerkesztő

Fotó: Vicsai Zsolt gyűjteménye

– Hat év alatt sokat változott a nagyközönségnek az olvasáshoz való viszonya is, hiszen amint mondani szokás, a kép, a digitális világ egyre erősödő dominanciájának korát éljük. Az ön által főszerkesztett nyomtatott folyóirat miként viszonyult ehhez a jelenséghez?

‒ 2019 áprilisában létrehoztam egy Facebook-oldalt, ami Hepehupa folyóirat néven még üzemel. Általa is igyekeztem érzékeltetni az irányokat, melyek szerint identitásról, kultúráról gondolkodom. Úgy tűnik, hatékony eszköznek bizonyult ahhoz, hogy többen tudomást szerezzenek rólunk, sőt néhány irodalmár ‒ főleg az irodalmi nyilvánosságtól távol élők vagy néhány pályakezdő költő ‒ is látott fantáziát abban, hogy ezen a felületen mutatkozzon be. Sajnos az olvasókkal való közvetlen kapcsolattartás nem úgy alakult, ahogy elképzeltem.

Eleinte, 2019‒2020-ban szerveztem néhány író–olvasó találkozót, de ezek folytatásától később visszatartott a gyér érdeklődés réme

és nyilván az a körülmény is, hogy ezek a rendezvények elég sok felkészülést igényelnek, amire a tanári hivatás mellett nem mindig maradt annyi idő, amennyit szerettem volna.

A Szilágyság magyar kulturális mozgásai

– Ha kicsit perspektívából nézi, hogyan írná le, általában mi a jellemző a szűkebb és tágabb környezetében a magyar nyelvű kulturális életre?

‒ Nehéz kérdés, nem könnyű rá átfogó választ adni, de megpróbálom. Elsőként a megye több évtizedes kulturális szervezetei jutnak eszembe, a zilahi és a szilágysomlyói EMKE, a szilágycsehi Tövishát Társaság, a somlyói Báthory István Alapítvány, ezek tevékenysége látványosabb. A zilahi EMKE-nek például havonta van valamilyen tevékenysége: különböző szakkörök, tudományos és művészeti előadások, kiállításmegnyitók, könyvbemutatók; tagjai ugyanakkor lelkesen vesznek részt a megye magyarságát felvonultató Szilágysági Magyar Napokon.

A szilágycsehiek és a somlyóiak tevékenysége szintén rendszerességre törekszik, és ők is megszervezik minden évben saját városuk kulturális rendezvénysorozatát, a Tövishát Napokat, valamint a Báthory Napokat.

Rajtuk kívül megyeszerte még számos kulturális és egyházi szervezet működik, melyek kézműves és népdalköröket, tánc-, esetleg színjátszó csoportokat működtetnek, de tevékenységüket nem áll módomban átlátni. Ifjúsági területen nagyon felfutott az utóbbi időben a SzIT, a Szilágy Megyei Ifjúsági Tanács, bár ennek tevékenységei között a kulturálisak csak egyetlen részt képeznek. A szakkörök kapcsán jut eszembe, hogy az elmúlt években nagy divatja volt megyénkben a Varrd magad a viseleted! mozgalomnak.

A zilahi rendezvények között pedig említést érdemel az Erdélyi Múzeum-Egyesület fiókszervezete által évente szervezett Szilágyság-kutatás konferencia, valamint a Költészet tavasza nemzetközi költőtalálkozó, melyen magyar költők is részt vesznek.

Szilágyság Galéria

Vicsai Zsolt, a Hepehupa folyóirat főszerkesztője Nyáry Krisztián magyarországi irodalomtörténésszel 2023 áprilisában

Fotó: Vicsai Zsolt gyűjteménye

– A történelmi Szilágyság szülöttje, a Máramaros megyei Szamosardóról származik. A szórványban magyartanárként dolgozik immár 25 éve, és húsz esztendeje a Szilágy megyei Varsolc iskolájában oktat. Miként látja, ez alatt a két évtized alatt hogyan és milyen irányba változott a szilágysági magyar gyerekeknek a magyar kultúrához fűződő viszonya?

‒ Inkább árnyalataiban változott a viszonyulás. A varsolci gyerekek többsége például ma is könnyűszerrel vesz részt dramaturgiai játékokban, élvez bármilyen csekély reflektorfényt.

Szilágyság Galéria

Zilah központjában látható a Wesselényi-szobor: két alakot ábrázol, a felszabadított jobbágyot és Wesselényi Miklóst

Fotó: Kiss Judit

Rendszeresen olvasni sajnos már kevesebben szoktak, húsz évvel ezelőtt odaadóbbak voltak. Érdeklődésük a világ digitális vonzereje miatt számtalan irányba elmozdul,

nekünk pedig egyre fontosabb feladatunk megtanítani őket tanulni, rászoktatni őket valahogy a rendszeresebb önművelésre, így az olvasásra is.

Szilágyság Galéria

Irodalom, vizualitás, (ott)honismeret. A Hepehupa folyóirat borítója, amely a lap indulásának 20. évfordulójára készült

Fotó: Vicsai Zsolt gyűjteménye

– Hogyan látja magyartanárként, milyen a diákjainak egyáltalán az irodalomhoz való viszonya? Mi az, amit igényelnek, és miként lehet hozzájuk közelíteni a kortárs magyar irodalmat?

‒ Hogy milyen a viszonyuk? Hát amilyen egy átlagos gyereknek lehet. Regények olvasásakor inkább a sztorira figyelnek, a verseket pedig hajlamosak énekelve mondani. De a tehetségesebbek, kitartóbbak négy év alatt eljutnak bizonyos szemléletváltásig.

– Nemrég a diákjait a kolozsvári magyar színházba hozta el előadást nézni...

‒ Igen, A fösvényt néztük meg Moliére-től a szolnokiak előadásában, de korábban láttuk a Hegedűs a háztetőnt is az Eszik vagy isszák projekt keretében.

Szilágyság Galéria

Irodalmi kerekasztal-beszélgetés a Szilágyságban. Vicsai Zsolt, valamint Balázs F. Attila és Oláh András költők

Fotó: Vicsai Zsolt gyűjteménye

– Színházi előadást nézni ezek szerint el kell utazni a környékről nagyobb városokba. Egyébként a környékükön általában mennyire és miként nyílik lehetőségük a magyar kultúra iránt nyitott fiataloknak és idősebbeknek is, hogy kulturális „termékeket” fogyasszanak?

‒ A magyar kultúra iránt nyitott emberek ‒ ez pontos megfogalmazás. Én úgy látom, hogy lehetőségek vannak ugyan, de ezek legtöbbször esetlegesek. Nagyon jellemző, hogy akkor történik valami, ha útba ejt minket egy-egy projekt vagy előadóművész, magyarán, ha mások gondolnak ránk. Hadd mondjak erre egy legutóbbi példát: a magyarországi Vándormozi a zilahi Scalába is elhozta a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet, ami hetek óta sikernek örvend, arról viszont még nem láttam híradást, hogy helyi szinten bárki is tervezné a Futni mentem vetítését. Nem is hiszem, hogy lesz belőle bármi, mert hiába lett a legnézettebb magyar film, ha közben már felkerült a Netflixre ‒ nézzék meg ott, akik kíváncsiak rá... Mondhatnék más példát is, de nem szeretném senki hiúságát érzékenyen érinteni, hisz

azt látom, hogy harmincöt év alatt sem tudtunk kinőni abból a szemléletből, hogy a kritikai észrevételeket ne tekintsük támadásnak. Számomra kulturális tekintetben és magyarul alig van néhány biztos pont Zilahon.

Van az évente egyszeri Költészet tavasza fesztivál és a Szilágyság-kutatás napja, vannak a havi rendszerességű EMKE-rendezvények, és kábé ennyi. Színházba, moziba a szomszédos városokba járok, ha tehetem.

Szilágyság Galéria

Vicsai Zsolt és tanítványai a Vidám Versek Versmondó Versenye Szilágy megyei szakaszán

Fotó: Vicsai Zsolt gyűjteménye

A Szilágy megyei magyarság számokban
Szilágy megye (románul: Sălaj) Románia északnyugati részén helyezkedik el, északkeleti vidéke a Partium részét képezi, délkeleti része a történelmi Erdély része. Székhelye Zilah. A megye lakossága a népszámlálás adatai szerint 212 224 fő, ebből 40 554 személy – azaz 19,10 százalék – vallotta magát magyarnak. Zilah 52 359 lakosa közül 6108 személy vallotta magát magyarnak. Az interjúban említett Szilágy megyei települések demográfiai adatai itt következnek: Szilágysomlyón a 13 948 lakosból 2167 a magyar, Szilágycsehen a 6369 lakos közül 2920 személy vallotta magát magyarnak. Varsolcon a 2069 lakos közül 1334-en magyarok.

Szilágyság Galéria

Szilágyság és kultúra. A Hepehupa című folyóirat történelmet és irodalmat is kínál az olvasóknak

Fotó: Vicsai Zsolt gyűjteménye

korábban írtuk

Az erdélyi kérdés megoldását az ENSZ-től kérő Dobai Istvánra emlékeztek a Szilágyságban
Az erdélyi kérdés megoldását az ENSZ-től kérő Dobai Istvánra emlékeztek a Szilágyságban

A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata
2025. április 25., péntek

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre

Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre
2025. április 24., csütörtök

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár

Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár
2025. április 24., csütörtök

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita

Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita
2025. április 24., csütörtök

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön

A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön
2025. április 23., szerda

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá

Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá
2025. április 19., szombat

„Még sokáig tőle tanulhatjuk a művek lényegi megragadását” – Balázs Imre József irodalomtörténész Láng Gusztávról

Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.

„Még sokáig tőle tanulhatjuk a művek lényegi megragadását” – Balázs Imre József irodalomtörténész Láng Gusztávról
2025. április 17., csütörtök

Nagy európai fesztiválokon díjazott friss alkotásokat hoz el Kolozsvárra a TIFF

A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.

Nagy európai fesztiválokon díjazott friss alkotásokat hoz el Kolozsvárra a TIFF
2025. április 16., szerda

Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték a 70 éves Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort

Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.

Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték a 70 éves Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort
2025. április 15., kedd

Görbe tükröt tart a túlzottan „kütyüfüggő” társadalomnak a diákszínjátszók előadása

A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.

Görbe tükröt tart a túlzottan „kütyüfüggő” társadalomnak a diákszínjátszók előadása