2007. augusztus 13., 00:002007. augusztus 13., 00:00
A színpadon hangolt a zenekar, a díszletet olajoshordók, gumiabroncsok, egy régi kisautó és egyéb olyan kellékek alkották, amelyek a ’60-as, ’70-es évekre emlékeztették a nézőt. Röviddel kilenc óra után, különleges fény- és hangeffektusok közepette kezdetét vette az előadás.
A Yorick Stúdiónak legújabb produkciójához alig hathetes próbaperiódus állt rendelkezésére a pénteki, illetve vasárnap esti bemutatóig. Sebestyén Aba rendező, a stúdió vezetője elmondta, olyan előadást hoztak létre, amelyben ötvöződik az évtizedekkel ezelőtt bemutatott Milos Forman-féle film és a színpadon játszott rockopera szövege, zenéje, mondanivalója. A Magyarországon élő Szurdi András szövegkönyvében találtak rá arra, amit legmegfelelőbbnek véltek a vásárhelyi produkcióhoz: ez a szöveg egyaránt követi a Milos Forman által filmre vitt forgatókönyv, illetve a színpadi változat izgalmas dramaturgiáját is. A Yorick Stúdió a péntek esti bemutatóval egyben kitűzött céljainak egyikét valósította meg: az évenkénti három-négy kistermi előadás mellett egy-egy nagyobb, a szélesebb körű közönségnek szóló nyári előadással is szeretnének fellépni. A Hair az első ilyen produkció, amely a rendező reményei szerint elnyerte a vásárhelyiek tetszését. Az előadás témája, bár az eredeti cselekmény a „hippikorszakban” játszódik egy amerikai nagyvárosban, ma is aktuális: a béke és a háború kérdését, az egyéni szabadságot, a közösség jelentőségét, a barátság és szerelem kérdéseit központba állító darab ma is érdekes a közönség számára. Az előadásban kettős szereposztásban láthatjuk Sebestyén Abát és Korpos Andrást, a többi szerepre a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház fiatal színészei közül Ördög Miklós Leventét, Tollas Gábort, Bányai Kelemen Barnát, Meszesi Oszkárt, Nagy Sándort és Szabadi Nórát választotta a rendező. Mellettük fellép Somody Hajnal és Kárp György is, illetve a több szinis egyetemi hallgató. A produkció zenei vezetője Apostolche Zeno, a díszleteket Dobre Kóthay Judit, a jelmezeket Szélyes Andrea tervezte. Az előadásban helyet kapó filmetűdök Sebesi Sándor munkái, a koreográfia a magyarországi Rosenberg Norbertet dicséri.
Sebestyén Aba rendező elmondta, a hat hétig tartó megfeszített munka meghozta várt eredményét: a közönség jól fogadta a musicalt, sikeresen és jó hangulatban folyt az előadás.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.