Fotó: Biró István/Kolozsvári Magyar Napok
Solo. Never alone. címmel nyílt önálló kiállítása Szentes Zágonnak a kolozsvári L`autre Caféban. Az ismert festőművész, grafikus, fotográfus ezúttal az elmúlt tíz év festményterméseit mutatja be a kincses város közönségének.
2019. augusztus 21., 15:382019. augusztus 21., 15:38
2019. augusztus 21., 16:482019. augusztus 21., 16:48
„Szentes Zágonban minimum egy százéves kalandor lakik” – jellemezte Molnár Emese kurátor, szociológus a kolozsvári és erdélyi magyar művészet- és irodalomkedvelő közönség által jól ismert képzőművészt. Akinek
A kiállítótérként is működő kávézót tulajdonosai egy nyitott, kozmopolita helynek szánják, ahol nem csak megtekinthetők, hanem meg is vásárolhatók a kiállító művész munkái – mondta el Zakariás Ágota kurátor, művészettörténész a Kolozsvári Magyar Napok keretében, kedden este tartott tárlatmegnyitón.
„Szentes Zágon a maga útját járja, széllel szemben, vagy olykor a szélkakassal megegyező irányba” – méltatta Molnár Emese a sokak által a kortárs szépirodalmi művekhez készített könyvborítói által is ismert képzőművészt, aki most 19 festményét tárja a nagyközönség elé. A „múlt, jelen és jövő határain állandóságban váltakozó kozmikus utazó”
Előtérben Zakariás Ágota, Szentes Zágon és Molnár Emese a kolozsvári L`Autre Caféban látogatható tárlat megnyitóján
Fotó: Biró István/Kolozsvári Magyar Napok
Festményeit látva így az embernek az az érzése támad, hogy egy távoli utazásról, időutazásról tért vissza, valahányszor bemutatja legújabb szerzeményét. Bár művészetére hatással van a múlt század elején kibontakozó konstruktivista irányzat és alkotásain a geometrikus stílus jegyei is felfedezhetők, „festményein sokszor nem az a lényeg hogy mit látunk, hanem hogy honnan és hogyan nézzük” – hívta fel a figyelmet Molnár Emese.
– értékelte. Hiszen a vászonról határozott meghívót kapunk a történet kibontására, a mögöttes tartalmak, lehetséges értelmezési tartományok felderítésére, „egy belső út bejárására tértől és időtől függetlenül”.
Szentes Zágon képzőművész
Fotó: Biró István/Kolozsvári Magyar Napok
A méltató arra is kitért, hogy a csíkszeredai származású, Kolozsváron élő képzőművész alkotásaiban megvalósul „a robotika és a természet egysége”. „Mechanikus, fotós szemmel nézi a világot, pillanatot rögzít az öröklét sugallatával, de nem átall emlékeztetni minden egyes ecsetvonással a lét behatároltságára, a választásaink, döntéseink limitáltságára.” Kézjegye kivétel nélkül szerves része az alkotásnak, „illeszkedik, simul a tájhoz, legyen az mélytengeri óceán vagy galaktikus birodalom”.
És míg a maga útját járja, tovább kutat mélységek és magasságok között, mi „reménykedhetünk abban, hogy itt-ott nyitva hagy egy-egy csillagkaput”.
Fotó: Biró István/Kolozsvári Magyar Napok
A művész elmúlt tíz évben született, zömében saját tulajdonban lévő munkáit tartalmazó tárlat október 31-éig tekinthető meg a Ion Creangă 8. szám alatti kávézóban, kiállítótérben.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!