Hogyan lehet közel hozni a gyerekekhez a közgyűjtemények anyagát, melyek a múzeumpedagógia alapelvei, módszertani lehetőségei? – többek közt ezt ismerteti a Gyertek velünk múzeumba! című kiadvány, amelyről Szállassy Noémi kolozsvári egyetemi tanár, ötletgazda számolt be a Krónikának.
2018. február 25., 11:342018. február 25., 11:34
Kreatív foglalkozásterveket kínál pedagógusok számára a Gyertek velünk múzeumba! című, a kolozsvári Ábel kiadónál napvilágot látott kötet, amely megkönnyíti a múzeumlátogatást mint élményszerű tanulást.
Mint kifejtette, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség 2015-ben szervezett múzeumpedagógiai továbbképzést Szovátán, ahol a meghívott előadók – Vásárhelyi Tamás, a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa és Molnár József, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum munkatársa – bemutatták a múzeumpedagógia alapelveit és egy múzeumi tevékenység megtervezésének lépéseit, módszereit.
Hozzátette, 2017 januárjában ugyancsak ez a két szakember tartott képzést, melyen számos óvónő, tanító, tanár és múzeumpedagógus vett részt.
Az oktatók a Csíki Székely Múzeumot jelölték ki helyszínnek, mert azt szerették volna, ha egy múzeumban vagy annak közelében tartanák a kurzust, hogy azt követően a résztvevők konkrét foglalkozásterveket tudjanak készíteni az adott kiállításokhoz. A helyi múzeumpedagógusok bemutatták a kiállításokat az általuk használt módszerekkel, melyeket később részletesen elemeztek, és megtárgyalták, hogy a tárlatvezetést hogyan tudnák még izgalmasabbá tenni a különböző korosztályok számára. Majd hármas csoportokba szerveződve – egy tanár, egy óvónő vagy tanító és egy múzeumpedagógus – foglalkozástervet készítettek egy-egy kiállításhoz.
„Úgy véltem, hasznos lenne, ha a terveket összegyűjtenénk, és megjelentetnénk kötet formájában. Gombos Márta pedagógia szakos kolleganőmmel együtt olyan vázat alkottunk meg, amely lehetővé tette, hogy a kötetnek legyen egy kicsit pedagógiai-módszertani íze, hogy elsősorban az óvónőknek, tanítóknak szóljon” – magyarázta Szállassy Noémi. Hozzátette,
„Ezeket összegyűjtöttem, majd bemutattam az Ábel kiadó ügyvezető igazgatójának, Szikszai Ildikónak, aki nagyon jó öltetnek tartotta a könyv kiadását, hiánypótlónak vélte. A Communitas Alapítvány pályázatának köszönhetően pedig megszületett a kötet” – részletezte a szerkesztő. A könyv első részében a szerzők bemutatnak hét székelyföldi múzeumot, amelyekben már működik múzeumpedagógiai tevékenység.
A kézikönyvben szerepel a csíkszeredai Csíki Székely Múzeum, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, a sepsiszentgyörgy MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum, a csernátoni Haszmann Pál Múzeum, a gyergyói Tarisznyás Márton Múzeum és a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum.
A foglalkozástervek címe mellett szerepel az a múzeumi kiállítás, amihez a foglalkozás illeszkedik. Szállassy szerint a kézikönyv elsősorban azoknak a tanítóknak, tanároknak szól, akik szeretnék végiglátogatni diákjaikkal az erdélyi múzeumokat, de természetesen szülőknek is szólhat, bárkinek, akit vonz a múzeumlátogatás.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!