Fotó: Krónika
2008. június 16., 00:002008. június 16., 00:00
Fotó: poszt.hu
A POSZT-ról hazatért székelyföldi művészek az eredményhirdetés előtti beszélgetésünkkor csak azt sajnálták, hogy három napnál tovább nem maradhattak a rangos találkozón. „Jó lett volna látni, hol tart a magyar színjátszás ebben a pillanatban, de erre nem volt lehetőség” – mondta Mátray László színművész, aki a sepsiszentgyörgyi előadás egyik főszerepét, Fülöp herceget alakítja. Az Ignác királyt megformáló Nemes Levente kajánul tette hozzá, hogy ő tudja: előadásuk „a helyén volt: valahol a művészet körül, ugyanis néhány szakmabeli unta”. A szakmai kiértékelőn többen méltatták az előadást, de a problémáiról is beszéltek. „Alapvetően pozitív volt a fogadtatás, de néhányan úgy vélték, hamarabb be kellett volna fejezni a történetet” – számolt be Bocsárdi László, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatója, a versenyző előadás rendezője.
Nemcsak a megmérettetés a fontos
A bírálók szerint a gombrowicz-i szöveg struktúráját alapvetően meg kellett volna változtatni ahhoz, hogy ne legyen olyan hosszú az előadás, mert így a vége már nem tudott újat mondani. „Az Yvonne erős előadás, de vannak hibái is, ez viszont újabb munkára ösztönöz. Amikor elkészítjük az első tökéletes előadásunkat, szakmát változtatunk” – jelentette ki a rendező. A címszerepet alakító Kicsid Gizella mondta el, hogy a válogatáskor Kukorelly az előadás főpróbáját látta, és az alapján válogatta be a versenybe, azóta pedig rengeteget változott a produkció, ezért nemcsak az alkotók, hanem a költő is izgatottan figyelte a fogadtatást. Egyébként a sepsiszentgyörgyi társulatnak ez volt az idei első magyarországi turnéja, a POSZT előtt a Vendégségben Budapesten – Határon túli magyar színházi estek keretében is bemutatkoztak. „Nemcsak a megmérettetés fontos, hanem az is, hogy más országok színjátszásának viszonylatában a saját munkánkról is képet alkothatunk” – összegzett Bocsárdi.
Most tanulják a nevüket
A székelyudvarhelyi Nézőpont Színház vezetője, Kroó Ádám színész szerint már az is nagy eseménynek számít, hogy a mindössze kétéves magántársulat bekerült a versenyprogramba. „A színházi szakma most tanulta meg a nevünket”– mondta a társulatvezető. A POSZT szakmai fórumán megoszlottak a vélemények az előadásukról és a színpadra vitt darabról is: volt, aki érdektelennek találta a témát, mások viszont úgy vélték, fontos és általános érvényű problémákat feszeget. „Legtöbben azt rótták fel, hogy rosszul artikulálunk, és nem lehetett érteni, mit mondunk. De valószínűleg az volt a gond, hogy egy rossz akusztikájú próbateremben játszottunk” – vélekedett a színész.
A világhálón is látható szakmai beszélgetéseket követve Kroó a cannes-i filmfesztiválon is versenyző Mundruczó Kornél filmrendező színházi produkcióját jósolta díjra esélyesnek. Valóban Mundruczó Frankenstein-terv című előadását ítélte legjobbnak a szakmai zsűri, de elismerés övezte a székelyföldi művészek munkáját is: Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi társulat tagja a legjobb férfi epizódszereplőnek járó díjat, Bartsch Kata, a Nézőpont Színház színésze pedig a Fidelio–Súgó legjobb harminc év alatti színésznőnek járó díját érdemelte ki.
Bonczidai Éva, Kovács Zsolt
A POSZT legjobbjai
Legjobb előadás: Mundruczó Kornél és Bíró Yvette: Frankenstein-terv, Rendező: Mundruczó Kornél, Bárka Színház, Budapest
Legjobb rendezés: Zsótér Sándor, Friedrich Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása, József Attila Színház, Budapest
Legjobb női főszereplő: Monori Lili, Mundruczó Kornél és Bíró Yvette: Frankenstein-terv, Bárka Színház, Budapest
Legjobb férfi főszereplő: Pintér Béla, Pintér Béla: A démon gyermekei,
Pintér Béla és Társulata, Budapest
Legjobb női epizódszereplő: Vasvári Emese, Dömötör Tamás: CzukorShow, Kamara Savaria – Szombathelyi Színházbarátok Egyesülete, Szombathely
Legjobb férfi epizódszereplő: Pálffy Tibor, Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő, Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
Legjobb díszlet: Bagossy Levente, Térey János: Asztalizene, Radnóti Színház, Budapest
Különdíj: Béres Márta, Erdélyi Andrea, Mikes Imre Elek, Mészáros Árpád, Urbán András Társulata: Urbi et Orbi, Kosztolányi Dezső Színház, Szabadka
Különdíj a legjobb együttes munkáért: Vinnai András – Bodó Viktor: Fotel, Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.