2008. május 09., 00:002008. május 09., 00:00
A nyitónapon a csíkszeredai Mikó-várban a tavalyi Munkácsy-tárlaton is tapasztalt, szakmai empátiával és gondos szervezéssel kialakított hangulat fogadta a betérõket. Gyarmati Zsolt múzeumigazgató, aki oklevéllel jutalmazta az elsõ látogatót, lapunk kérdésére elmondta: az elsõ néhány nap szállingózó kíváncsiskodóit csoportos látogatások követik majd, a megyeszékhely és a környezõ városok iskolái már jelezték, hogy több száz diákjukat hoznák el a kiállításra. A csoportokban érkezõknek tárlatvezetõk mutatják be a képeket, s a kiállítás részeként mûködik egy videógaléria is, ahol egy négyrészes dokumentumfilm foglal össze minden fontos tudnivalót a nagybányai mûvészteleprõl.
A Nemzeti Galéria mûvészettörténészei ötven olyan festményt választottak ki az eseményre, amelyek reprezentatív mintát nyújtanak a nagybányai mûvészek életmûvébõl és a festõiskola legfontosabb korszakaiból. A kiállítás öt termében 1896-tól, Hollósy Simon és a mûvésztelep alapításának korától a két világháború közötti periódusig, az utolsó, 1937-es évig terjed a tárlat kronológiája.
„Az elsõ terem felvezetõnek tekinthetõ, a kezdetektõl a 30-as években készült alkotásokig állítottunk ki képeket. Akár átvezetésnek is nevezhetõ a tavalyi és a mostani kiállítás között: például Thorma János Október elseje címû képe még Munkácsy festészeti stílusához kapcsolódik” – magyarázta Boros Judit, a Nemzeti Galéria mûvészettörténésze, a kiállítás egyik rendezõje. A következõ teremben a kor képzõmûvészeti hagyományaival szakító, a természetbe kivonuló és ott alkotó festõk képei kaptak helyet. Olyan vásznakat láthatunk, melyeken történet helyett a hangulat megragadását tartották fontosnak az alkotók. Ezeknek a mûveknek ragyogó sajátossága a plein air, a természetes fényhatások, aminek kiváló példája Glatz Oszkár Est a havason címû képe. A harmadik teremben a „klasszikus nagybányainak” tekintett alkotások sorjáznak, Ferenczy, Réti, Thorma és Iványi Grünwald képei, a következõben viszont már a neós festõk, többek között Czóbel Béla, Ziffer Sándor, Boromisza Tibor képei láthatók, akiket „magyar vadaknak” is neveznek, mivel stílusuk durvább, nyersebb és nagyon impulzív – magyarázta Szücs György mûvészettörténész. „Tihanyi Lajos, Ziffer képei pedig már az absztrakt felfogást érzékeltetik, a kubizmus hatása is tetten érhetõ némelyik alkotáson. Az utolsó terem látványbeli tanulság, Mikola András, Thorma János, Aba-Novák, Nagy Imre alkotásai révén – fejtette ki Szücs.
A kiállításnak a www.nagybanya-art.ro címen elérhetõ saját honlapja van, ahol a képekre, a tárlatra vonatkozó információkat, tanulmányokat, életrajzokat olvashatnak az érdeklõdõk. Ugyanitt kisebb reklámfilmek is megnézhetõk, melyekben ismert személyiségek beszélnek a képekrõl, például Kányádi Sándor, Orbán János Dénes, Könczey Elemér, Haáz Sándor, Márton Árpád, Panek Kati és mások.
Gyarmati Zsolt elmondta, 150 ezer szórólappal és 20 ezer plakáttal igyekeznek felhívni a figyelmet a nívós eseményre, a múzeum ajándékboltjában pedig a tárlat díszkatalógusát, naptárt, kiállításvezetõ füzetecskét, képeslapot, hûtõmágnest, a festõk aláírásaival díszített pólót és bögrét is vásárolhatnak emlékbe a látogatók.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.