2008. május 09., 00:002008. május 09., 00:00
A nyitónapon a csíkszeredai Mikó-várban a tavalyi Munkácsy-tárlaton is tapasztalt, szakmai empátiával és gondos szervezéssel kialakított hangulat fogadta a betérõket. Gyarmati Zsolt múzeumigazgató, aki oklevéllel jutalmazta az elsõ látogatót, lapunk kérdésére elmondta: az elsõ néhány nap szállingózó kíváncsiskodóit csoportos látogatások követik majd, a megyeszékhely és a környezõ városok iskolái már jelezték, hogy több száz diákjukat hoznák el a kiállításra. A csoportokban érkezõknek tárlatvezetõk mutatják be a képeket, s a kiállítás részeként mûködik egy videógaléria is, ahol egy négyrészes dokumentumfilm foglal össze minden fontos tudnivalót a nagybányai mûvészteleprõl.
A Nemzeti Galéria mûvészettörténészei ötven olyan festményt választottak ki az eseményre, amelyek reprezentatív mintát nyújtanak a nagybányai mûvészek életmûvébõl és a festõiskola legfontosabb korszakaiból. A kiállítás öt termében 1896-tól, Hollósy Simon és a mûvésztelep alapításának korától a két világháború közötti periódusig, az utolsó, 1937-es évig terjed a tárlat kronológiája.
„Az elsõ terem felvezetõnek tekinthetõ, a kezdetektõl a 30-as években készült alkotásokig állítottunk ki képeket. Akár átvezetésnek is nevezhetõ a tavalyi és a mostani kiállítás között: például Thorma János Október elseje címû képe még Munkácsy festészeti stílusához kapcsolódik” – magyarázta Boros Judit, a Nemzeti Galéria mûvészettörténésze, a kiállítás egyik rendezõje. A következõ teremben a kor képzõmûvészeti hagyományaival szakító, a természetbe kivonuló és ott alkotó festõk képei kaptak helyet. Olyan vásznakat láthatunk, melyeken történet helyett a hangulat megragadását tartották fontosnak az alkotók. Ezeknek a mûveknek ragyogó sajátossága a plein air, a természetes fényhatások, aminek kiváló példája Glatz Oszkár Est a havason címû képe. A harmadik teremben a „klasszikus nagybányainak” tekintett alkotások sorjáznak, Ferenczy, Réti, Thorma és Iványi Grünwald képei, a következõben viszont már a neós festõk, többek között Czóbel Béla, Ziffer Sándor, Boromisza Tibor képei láthatók, akiket „magyar vadaknak” is neveznek, mivel stílusuk durvább, nyersebb és nagyon impulzív – magyarázta Szücs György mûvészettörténész. „Tihanyi Lajos, Ziffer képei pedig már az absztrakt felfogást érzékeltetik, a kubizmus hatása is tetten érhetõ némelyik alkotáson. Az utolsó terem látványbeli tanulság, Mikola András, Thorma János, Aba-Novák, Nagy Imre alkotásai révén – fejtette ki Szücs.
A kiállításnak a www.nagybanya-art.ro címen elérhetõ saját honlapja van, ahol a képekre, a tárlatra vonatkozó információkat, tanulmányokat, életrajzokat olvashatnak az érdeklõdõk. Ugyanitt kisebb reklámfilmek is megnézhetõk, melyekben ismert személyiségek beszélnek a képekrõl, például Kányádi Sándor, Orbán János Dénes, Könczey Elemér, Haáz Sándor, Márton Árpád, Panek Kati és mások.
Gyarmati Zsolt elmondta, 150 ezer szórólappal és 20 ezer plakáttal igyekeznek felhívni a figyelmet a nívós eseményre, a múzeum ajándékboltjában pedig a tárlat díszkatalógusát, naptárt, kiállításvezetõ füzetecskét, képeslapot, hûtõmágnest, a festõk aláírásaival díszített pólót és bögrét is vásárolhatnak emlékbe a látogatók.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.