2011. június 07., 09:312011. június 07., 09:31
Újra berendezett dolgozószobája fogadja a látogatót: egykori íróasztalán márványból készült tintatartóját, tolltartóját, pecsétnyomóját és néhány kéziratot is meg lehet tekinteni. Székelyudvarhely jeles személyisége Betfalván született, de leggyümölcsözőbb alkotóéveit a székely kisvárosban töltötte. 1972-ben már berendeztek egy emlékszobát, ám az épület tulajdonviszonyai nem voltak rendezve, így be kellett zárni. Az épület végül a város tulajdonába került, a Haáz Rezső Múzeum igazgatása alatt pedig most újra megnyitották az emlékszobát. Miklós Zoltán múzeumigazgató elmondta: remélik, hogy nemcsak a diákok és a környéken élők, hanem a turisták is kíváncsiak lesznek Tompa László saját tárgyaiból és bútoraiból berendezett szobájára.
Az ünnepélyes megnyitón Szakács István Péter tanár, író mondott beszédet, méltatva Tompa munkásságát, továbbá Kulcsár Székely Attila színész előadásában hallhattak az egybegyűltek néhányat Tompa verseiből. Az eseményen részt vett a költő egyik unokája, Tompa Klára is, aki nagyapjával való kapcsolatáról, az együtt megélt élményekről számolt be, a régi kanapéról, ahol mesét olvasott neki, és amelyet az emlékszobában is láthatnak a betérők. Az is kiderült, hogy a gondoskodó nagyapa unokája óvodában elszavalt verseit is maga írta. Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, a Haáz Rezső Múzeum munkatársa elmondta, hogy a kiállított darabok mind eredetiek. A falon olyan képzőművészek alkotásai is feltűnnek, mint például Szervátiusz Jenő és Tibor, Maszelka János, Nagy Imre vagy éppen Haáz Rezső – hívta fel a figyelmet a művészettörténész. Az új tanév kezdetére azt tervezi a múzeum vezetősége, hogy irodalomórával egybekötött csoportos látogatásokat is szerveznek a diákoknak.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
szóljon hozzá!