2007. február 01., 00:002007. február 01., 00:00
A művelődési központkedden elfoglalt új székhelyén, asepsiszentgyörgyi Román Nemzeti Bank egykori épületénekemeletén tíz iroda és egy tágaskonferenciaterem áll a tizenegy szakember rendelkezésére– a művelődési központ a közeljövőben méghárom referenst kíván alkalmazni.
A székházavatóünnepségen az intézmény bemutatta legújabbkiadványát, Kovászna megye értéktérképét,amely Nagy Balázs etnográfus és KolumbánHanna képzőművész egyéves munkájánakeredménye. A kutatók munkájukhoz Albert Ernőhelytörténész, néprajzkutatóösszegyűjtötte adatokat használtak fel, majdbejárták a megyét, és több mint 1400értéket leltároztak fel: listájukrafelkerültek a régió építészeti,néprajzi kincsei, kúriák, templomok, múzeumok,de természeti ritkaságok, öreg fák vagybarlangok is. Az értéktérképet falrafüggeszthető és leporelló formában,ezer-ezer példányban nyomtatták ki, és446 jel fért rá. A térképet hamarosan aművelődési központon kívül akönyvesboltokban is árusítják. Segítségetnyújthat az idelátogató turistáknak, denagy hasznát vehetik az iskolai oktatásban is.
Nagy Balázs elmondta, akövetkezőkben mozgalmat kíván szervezni azértéktérkép köré, amagyarországi Tájak, korok, múzeumok honismeretimozgalom mintájára. Valamenynyi háromszékimúzeumban megvásárolható lesz az akartonlap, amivel csatlakozni lehet a mozgalomhoz, majd a térképenfeltüntetett helyszíneken rá lehet pecsételtetnia látogatás bizonyítékát. A tervekszerint minden évben a magyar kultúra napjándíjazzák majd a résztvevőket: aki azértéktérképről harminc helyszíntbejár, bronz fokozatot, aki hatvanat, az ezüstöt,míg aki száznál több helyszínenmegfordul, az arany fokozatot kap. „A következő két-háromévben az önkormányzatokkal közösenminden Kovászna megyei településnek elkészítjüka falufüzetét, amely részletesen bemutatja a helyinevezetességeket” – tette hozzá a tervekhez NagyBalázs.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.