Fotó: A szerző felvétele
2009. július 21., 10:552009. július 21., 10:55
„Az ott tartandó rendezvények idején bárki körbenézhet az épületben. Szombaton és vasárnap is ki szoktuk nyitni a kastély kapuit, mert ilyenkor általában kulturális jellegű programokat szerveznek” – tette hozzá Veress. A műemlék épület lovagterme és előcsarnoka hétvégenként könyvbemutatóknak, kiállításoknak, komolyzenei koncerteknek ad otthont. A fiatal párok esküvői szertartásukat előszeretettel tartják a felújított kápolnában. A helyi tanács legutóbbi határozata értelmében pedig ezentúl 400 lejes illeték ellenében, a kápolnában, az egyházi áldás mellett az anyakönyvvezető is törvényesítheti a házasságkötéseket. A Károlyi-kastély bárki számára ingyenesen megtekinthető, mégis kevesen kíváncsiak rá.
A határ menti kisváros vezetése a Regionális Operatív Program keretében nemrég 5,4 millió eurós pályázatot nyert, amelyből az épületet és környékét rehabilitálnák. Kovács Jenő polgármester nemrég lapunknak elmondta: a kastélyban regionális kultúrközpontot szeretnének létesíteni. „Az épület egyik részében kastélymúzeumot alakítanánk ki, amely betekintést engedne a látogatók számára a korabeli grófi hétköznapokba. Ennek érdekében már tettünk lépéseket.
Első ízben egyeztettünk a Károlyi család Fóton élő leszármazottjával, aki néhány korabeli bútordarabot ígért a nagykárolyi kastély számára” – fogalmazott a városvezető. A kastély mellet lévő, úgynevezett személyzeti és gazdasági épületeket is rendbe szeretné hozni a város, emellett az kastélyt körülölelő angolkert helyreállítása érdekében neves parképítészekkel konzultál a helyi önkormányzat.
A kastéllyal párhuzamosan a szintén Károlyi-érdekeltségű erdődi vár egyik, még álló bástyáját is teljes egészében rekonstruálnák. Az 1900-as millenniumra egyszer már rendbe hozott tornyot most újra fel kell újítani. Az építkezésre a már említett pályázat keretében kerül sor.
A felújítási munkálatok közbeszerzési eljárását július 28-án bonyolítják le, a tényleges felújítás pedig várhatóan két hónapon belül kezdődhet el.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.