Fotó: A szerző felvétele
2009. március 06., 09:492009. március 06., 09:49
Színészek, zenészek törzshelye, politikusok, tisztviselők találkahelye, teázni-kávézni, másra vágyók helye a sepsiszentgyörgyi Tein Teaház. A város történelmi központjában, a Bazár-soron sikeresen ötvözi a korokat és a hangulatokat, otthonos és lezser. A háttérben szól a dzsessz, vallomásokra, ihletkeresésre, tárgyalásokra alkalmasan. Hétvégeken felpörög a hely, bulikra is jó a teaház.
A teaházat két fiatal, Mateiu Melánia és Ádám Szabolcs álmodták meg sok évvel ezelőtt, és március 6-án éppen három éve, hogy meg is nyitották. Ádám Szabolcs emlékszik a kezdetekre, azt mondja nehéz volt az indulás, mert sokan túl drágának tartották a helyet, de a vendégek hamar rájöttek, hogy a pénzükért minőségi szolgáltatást kapnak. A tealapon 46 fajta tea szerepel, havonta új teát hoznak be.
Télen tejben forralt tea, forralt bor, nyáron jeges kávé, frissen facsart citromból készült limonádé gazdagítja a kínálatot, de mindig van frissen préselt gyümölcslé, szivar, pipadohány is. A hatalmas falakat most éppen Kovács József Ausztráliában készült fotói színesítik, a kiállítás címe Színek és formák. Ádám Szabolcs szerint a kiállítófelület adott volt, három évvel ezelőtt még ők keresték meg a fiatal művészeket, most már az alkotók hozzák a műveiket, átlag másfél havonta cserélik az anyagot, és szeptemberig már tudják előre, mi kerül a falakra.
Sőt – mosolyog a tulajdonos – kénytelenek visszautasítani, ha valami nem illeszkedik a hely hangulatához vagy éppen a méretéhez. Ádám Szabolcs azt is elárulja: terjeszkedni szeretnének. „Akkor majd nem szorongunk, ha élő zenés koncertet szervezünk” – álmodja hangosan a teaház jövőjét.
Igazi pubhangulatot varázsol Sepsiszentgyörgy központjába az Old Man’s Pub, a vaskos asztalok, padok állandóságot sugároznak, és ha tetőpontjára csap a buli, nem állnak a táncolók útjába. Tágas terek, jó akusztika – ezek a hely jellegzetességei és előnyei. A hangszórókból viszszafogott slágerek szólnak, a pubot a gyors ebédre és esti bulizásra találták ki. Mégis elsősorban az élőzene-koncertekkel toborozza híveit, törzsvendégeit.
Bardócz Lóránt az Old Man’s Pub tulajdonosa két évvel ezelőtt nyitotta meg a helyet, bevallása szerint kimondottan azzal a céllal, hogy rendezvényeknek nyújtson otthont. Bardócz szerint elege volt már az olyan kocsmákból, ahol felszolgálták az italt, elvették a pénzt, majd záráskor kirúgták a vendéget. A pubban, ahogy becézik a helyet, dzsessz-, blues-, folkkoncerteket szerveznek, általában havonta egyet sikerül tető alá hozni. Bardócz Lóránt szerint most már elkelne a vezetésbe egy eseményszervező menedzser.
Egyébként a tulajdonosnak jó kapcsolata van a sepsiszentgyörgyi városi művelődési házzal, helyi zenészekkel és zenekarokkal. A tervek szerint Szent György-napokon nála üzemel majd a blueskocsma, és nyárára a tervezi, hogy táncházat is szerveznek, élő muzsikával.
Többéves szünet után 2004-ben nyitott ki ismét a sepsiszentgyörgyi Sugás vendéglő, ahol a legérdekesebb kezdeményezés az épület úgynevezett „kifli” nyúlványában berendezett kávézó és kiállítóterem. Az egykor „Don-kanyarnak” nevezett több mint száz négyzetméteres vendéglőrész egy valódi kisgaléria eleganciáját sugározza, és a megfelelő körülmények is adottak.
A Kifli Galéria megnyitóján Péter János, Ütő Gusztáv és Vinczeffy László műveit állították ki, azóta már több tárlatot rendeztek be itt a helyi művészek alkotásaiból, és számtalan könyvbemutatót, ismertetőt, találkozót tartottak. A kiállított képek között élménnyé válik az ital, a kávé elfogyasztása. A hely adottságait próbálták kihasználni, amikor úgy döntöttek, hogy tárlatoknak is otthont adnak. A kávézó forgalma, bevétele és a kiállítások között nincs mérhető összefüggés, de elégtétel, ha a kiállított képek közül vásárolnak, és így is segíteni tudják a helyi képzőművészeket, vallják a tulajdonosok.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.