Fotó: A szerző felvétele
2011. május 27., 08:562011. május 27., 08:56
A több mint két órán át tartó találkozón a Szigligeti Társulat szinte minden művésze megjelent, de sokan képviselték a bábszínház Liliput Társulatát, illetve a jelenleg még a Nagyváradi Állami Filharmónia keretében működő Crişana Néptáncegyüttest is. Mint ismeretes, a hivatalosan Nagyváradi Állami Színház elnevezésű intézmény magyar társulata a bábosokkal és a filharmóniához tartozó Nagyvárad Táncegyüttessel együtt már kétszer is megpróbált az önállósodás útjára lépni, de a prefektus mindkét erről szóló megyei tanácsi határozatot a közigazgatási bíróságon támadta meg, döntés egyelőre nem született.
A színház román és magyar társulata közötti jó viszonyra hivatkozott Eugen Ţugulea – a nyugalmazott színművész a számos felszólaló közül azon kevesek egyike volt, aki ellenezte a színtársulatok önállósodását. A Szigligeti Társulat művészei közül mindannyian elismerték, hogy soha nem volt példa súrlódásra románok és magyarok között, az viszont már gondot okozott, hogy az állami színház pénzügyi helyzete sokszor átláthatatlannak bizonyult. Hajdu Géza színművész azt mondta, olyan is volt, hogy a magyar társulat kiszállására nem jutott pénz, csak a románéra. Dimény Levente társulatvezető elmagyarázta: legtöbbször azt sem tudta, hogyan oszlik meg az intézmény költségvetése a két társulat között, és mivel sem neki, sem a román trupp vezetőjének nem volt aláírási joga, egy-egy előadás büdzséjének megállapításakor is homályos adatokra kellett építkezni.
Sarkady Zsolt, a filharmónia korábbi igazgatója arra emlékeztetett, hogy akkoriban etnikai diszkriminációval vádolták őt egyesek, ezeket a gyanúsítgatásokat pedig el lehetne kerülni, ha szétválnának az intézmények. Az elhangzottakról hangfelvétel készült, a hozzászólásokat Carmen Soltănel megyei jegyző moderálta.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!