2009. július 14., 10:392009. július 14., 10:39
Az amúgy igencsak gyengécske alkotást – amely érdekes alapötletből indul ki, de aztán a forgatókönyv visszásságai miatt átlagosan unalmas gyerekfilmmé süllyed – Stiller játéka tartja legalább egy ideig a felszínen. Minden bizonnyal erre számítva készítették el a film folytatását is, amely még az első résznél mozgalmasabb, lényegesen több extrém szereplőt vonultat fel, de ebben az esetben is Stiller karaktere az egyetlen elem, amely legalább valamelyest élvezhetővé teszi a történetet.
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian. Amerikai–kanadai akcióvígjáték, 105 perc, 2009. Rendezte: Shawn Levy. Szereplők: Ben Stiller, Owen Wilson, Robin Williams, Amy Adams, Hank Azaria. Írta: Robert Ben Garant, Thomas Lennon. Kép: John Schwartzman. Zene: Alan Silvestri. Értékelés az 1–5-ös skálán: 2 |
Az alapsztori megegyezik az első részével: az egykori fáraó varázserejű aranytáblája éjszakánként életre kelti a New York-i természettudományi múzeum lakóit. A Ben Stiller alakította főhős azonban immár nem éjjeliőrként dolgozik, hanem találmányainak köszönhetően jól menő üzletember, aki már meg is feledkezett arról, hogy milyen kalandokat élt át egykori munkahelyén, a múzeumban. Most azonban mégis újra magára kell öltenie az uniformist, kiderül ugyanis, hogy a közgyűjteményt a modern kor igényei szerint átalakítják, így a régi tárlatokat átszállítják Washingtonba, a Smithsonian-múzeum raktárába. Itt azonban a fáraó aranytáblája súlyos gondokat okoz, életre kelt ugyanis egy másik egykori egyiptomi uralkodót, aki háromezer év elteltével komoly ambíciókat dédelget: uralma alá akarja hajtani a világot.
A butácska történet manapság legfeljebb a tíz-tizenkét éves korosztályt képes lenyűgözni, tulajdonképpen csak arra jó, hogy a fiatal generációt arra szocializálja, hogy már egészen zsenge korban megszokja Owen Wilson vagy Ben Stiller nevét, és lehetőleg be is üljön a filmjeikre. A történetben még az első részben tapasztaltnál is több következetlenség boszszantja a nézőt, csak úgy hemzsegnek az önellentmondások – a fáraótól kezdve Rettenetes Ivánig és Napóleonig minden szereplő modern nyelvezetben beszél, és tisztában vannak a legfrissebb közéleti fejleményekkel –, ami még akkor is bosszantó, ha amúgy nem a felnőttek jelentik az első számú célközönséget. Sőt annál bosszantóbb, hogy ennyire bugyutának nézik a gyerekeket.
Azért mindemellett belefért a filmbe néhány jó poén is – zömmel Ben Stiller nevéhez fűződnek –, így aztán legalább a rekeszizmok edzésben maradnak. Az éjjeliőr küzdősport stílus elemlámpával mindent visz, és azért az életre kelt történelmi szereplőkhöz kapcsolódó gegek között is van olyan, ami őszinte kacajra készteti a nézőt. A gonosz erők szövetségének megalapításakor például Darth Wader és a Szezám utcából ismert Sütiszörny megjelenése telitalálat. Mindez azonban édeskevés ahhoz, hogy a film valóban jó legyen. Hiába eleveníti fel az amerikai történelem legjelesebb időszakait és személyiségeit az indiánoktó,l Abraham Lincolntól, a Wright fivérektől és Theodore Roosevelttől Amelia Earhartig, az egész sztori akkora valószínűtlen katyvasz, hogy a Vége felirat megjelenése igazi megkönnyebbülést jelent.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.