2009. május 27., 10:312009. május 27., 10:31
A sztori életrajzi adatokon alapszik, persze kissé módosítva azokat: a hatvanas évek elején az 1956-ban Amerikába disszidált Fenyő család az akkor még csak tizenéves Mikivel együtt hazatér Magyarországra. A fiú már kinézetével is kirí környezetéből, hiszen a korabeli amerikai ízlés szerint öltözködik, és kívülről fújja a rock and roll sztárok, Jerry Lee Lewis és Buddy Holly számait.
Ez a hatvanas évek Magyarországán nem a legszerencsésebb párosítás: régi cimborái is idegenkednek tőle, Bigali elvtárs, a buzgómócsing párttitkár pedig karhatalommal vet véget első színpadi fellépésének. A zenés-táncos történet során aztán az ellendrukkerek aknamunkája ellenére a szerelem is rátalál, és persze a Ki mit tud?-győzelem jelentette hepiend sem marad el.
Bár a sztori fakocka bonyolultságú, és igazi hollywoodi fordulatokkal operál, a Made in Hungaria mégis élvezetes film. Nem hiányzik belőle ugyanis a humor: Bigali elvtárs képében kitűnően karikírozza a kor egyik meghatározó figuráját, a félművelt, de mégis teljhatalmú pártkádert.
Emellett jól sikerült képi és verbális gegek is viszonylag sűrűn előfordulnak, amelyek a puhuló diktatúra abszurdságára világítanak rá. A lényeget azonban természetesen a zenés-táncos betétek jelentik.
Magyar zenés film, 100 perc, 2009. Rendezte: Fonyó Gergely. Szereplők: Szabó Kimmel Tamás, Fenyő Iván, Valentin Titánia, Hegedűs D. Géza, Dunai Tamás, Scherer Péter. Írta: Köbli Norbert, Tasnádi István, Kép: Csukás Sándor. Zene: Fenyő Miklós. Értékelés az 1–5-ös skálán: 4 |
Amelyek meglepően jól sikerültek, a Hungária-slágereket sikerült szervesen beépíteni a történetbe, és a táncjelenetek is kellőképpen visszafogottak és jól koreografáltak ahhoz, hogy ne a gagyibb, hanem a nívósabb hollywoodi musicaleket idézzék fel a nézőben, már csak azért is, mert a színészekről az is kiderül, hogy kitűnően énekelnek.
Ahhoz, hogy a Made in Hungaria kellemes csalódást okozzon a nézőnek, nagy mértékben hozzájárul a színészi gárda alakítása is. A fiatal színészek közül a Mikit játszó Szabó Kimmel Tamás emelkedik ki, aki csöppet sem tűnik rutintalanabbnak, mint a filmbéli ellenlábasát, Rönét, a Csókkirályt játszó Fenyő Iván.
A „régi gárda” tagjai közül Hegedűs D. Géza és Dunai Tamás rutinosan hozzák a rájuk bízott figurát, Scherer Péter viszont Bigali elvtárs szerepében egyszerűen frenetikus. A barna műszálas ingben, szinte hónaljig felhúzott nadrágban megjelenő mitugrász apparatcsik már megjelenésében is nevetséges, de Scherer olyannyira képes életet lehelni a figurába, hogy minden gesztusa, minden megszólalása nyomán biztosított a nevetőgörcs.
A karakter egy-két kiszólása pedig idővel vélhetően szállóigévé válik. Ennek nyomán valószínűsíthető, hogy a Made in Hungaria nem csak a flitteres zakóban, elvisesre belőtt séróval közlekedő Fenyő Miki-rajongó jampiknak jön majd be, de azok is élvezni fogják, akik nem feltétlenül Buddy Holly vagy Hungária-lemezekkel a párnájuk alatt alszanak el esténként.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.