2010. február 16., 08:502010. február 16., 08:50
Lawrence – akinek a Két hét múlva örökké után ez a második rendezése, a többi filmet forgatókönyvíróként és producerként jegyezte, illetve színészként vált ismertté olyan klasszikusokban, mint a Szuperzsaru vagy az Óvakodj a törpétől – azonban a Hova lettek Morganék? című vígjátékkal alaposan alulmúlta önmagát.
A mozi ugyanis sem alaptörténetét, sem a felsorakoztatott poénokat, sem a színészi teljesítményt tekintve nem vádolható azzal, hogy a minőség csúcsait ostromolná.
Annak ellenére sem, hogy a felvonultatott sztárok tekintetében nincs miért szégyenkeznie, olyan nagyágyúk játszanak ugyanis benne, mint Hugh Grant és Sarah Jessica Parker.
Ám az, hogy Lawrence mind a nők, mind a férfiak tekintetében biztosra akart menni az ügyeletes ellenkező nemű szívtipró felvonultatásával, nem írja felül a tényt, hogy igencsak vérszegény alkotással van dolgunk.
A sztori ugyanis a Brian Spicer által Tim Allen és Kirstie Alley főszereplésével forgatott 1997-es Szegény embert az Amish húzza című vígjáték történetét böfögi fel újra.
Ahogy Brice filmjében egy válófélben lévő házaspárnak kell New Yorkból elmenekülve egy pennsylvaniai amish közösségben meghúznia magát, Morganéknek is úgy kell akaratuk ellenére otthagyniuk a Nagy Almát, hogy egy konzervatív wyomingi kisvárosban találjanak menedéket.
Did You Hear About the Morgans? Amerikai vígjáték, 103 perc, 2009. Rendezte: Mark Lawrence. Producer: Liz Glotzer. Szereplők: Hugh Grant, Sarah Jessica Parker, Michael Kelly, Kim Shaw, Elisabeth Moss. Írta: Mark Lawrence. Kép: Florian Ballhaus. Zene: Theodore Shapiro. Értékelés az 1–10-es skálán: 4 |
A főszereplő páros házassága – a férj félrelépése miatt – itt is válságban van, csak éppen nem adócsalás miatt kell ott hagyniuk a nagyvárost, hanem azért, mert szemtanúivá váltak egy gyilkosságnak, ezért egy tanúvédelmi program keretében biztonságos helyre kell őket szállítani. A poros középnyugati kisvárosban aztán minden sztereotípia megelevenedik, amelyet csak egy nagyvárosi kozmopolita az elmaradott, mai napig cowboykalapban és fegyverrel közlekedő redneckekkel szemben táplálhat: mindannyian republikánus szavazók, imádnak lövöldözni meg rodeózni, és természetesen bizalmatlanok az idegenekkel szemben.
Nem járnak jobban azonban a New York-i jövevények sem: a sztárügyvéd és a sztár ingatlanügynök épp úgy csetlik-botlik a tradicionális közösségben, ahogy egy elkényeztetett sztárügyvédnek és egy vegetáriánus, állatjogi harcos ingatlanügynöknek csetlenie-botlania kell.
Nem bírják a csöndet, a nehéz, húsos ételeket és a grizzly medvével is meggyűlik a bajuk – az már csak hab a tortán, hogy természetesen az őket üldöző bűnözők is a nyomukra akadnak.
A rendező-forgatókönyvíró Lawrence azonban nem tudott továbblépni a mindkét irányban meglévő sztereotípiákon. Persze érezhető az igyekezet, hogy nevetségessé tegye a teljesen irracionális és fölösleges előítéleteket, de ezzel a filmmel csupán megerősítenie sikerült őket – hiszen a főszereplők a veszély elmúltával ugyanúgy folytatják előző életüket. A gyenge, kiszámítható fordulatokkal operáló történetet a fékezett habzású poénok csak kínosabbá teszik, és Hugh Grant meg Sarah Jessica Parker játéka sem igazán alkalmas arra, hogy mindezt elfeledtesse.
A Hova lettek Morganék? megtekintése után így az emberben joggal fogalmazódik meg a kérdés: hova tűnt az élvezhető történet, valamint a jó poénok és a sziporkázó színészi játék? A film alapján kijelenthető: erre Mark Lawrence-nek még véletlenül sem sikerült rájönnie.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.