2009. augusztus 26., 10:352009. augusztus 26., 10:35
Az 1974-es moziban még Walter Matthau játszotta a főszerepet, és a film hűebben követte nyomon a regény cselekményét, de nem ezért jobb, mint a mostani remake. A New York-i metróban játszódó túszdráma történetét ugyanis Scott saját, akciófilmes hagyományaira építve alkalmazta ismét képernyőre, aminek nyomán az eredeti sztorinál pörgősebb, de egyben zavarosabb és követhetetlenebb filmet kapunk.
A sztori amúgy bizonyára sokak számára ismerős: négy bűnöző eltéríti az egyik New York-i metrót, váltságdíjként pedig tízmillió dollárt kér. A városnak egy órája van arra, hogy fizessen, különben az elkövetők elkezdik kivégezni a túszokat. A mészárlást Zachary Garber, a diszpécserszolgálat vezetője próbálja megelőzni, aki rádión keresztül próbálja meggyőzni a vonateltérítők vezetőjét, Rydert arról, hogy engedje el a túszokat.
Scott azonban rendesen megkeverte a történetet, így például az eredetileg Walter Matthau játszotta cinikus, fehér metrórendőrből, Garber nyomozóból a politikai korrektség jegyében fekete bőrű diszpécserszolgálat-vezető lesz, Denzel Washington megszemélyesítésében, a vonateltérítők kimért, angol zsoldos vezetőjéből pedig John Travolta megszemélyesítésében minden hájjal megkent, bűnözővé avanzsált New York-i tőzsdecápa.
The Taking of Pelham 1 2 3. Amerikai–angol krimi, 146 perc, 2009. Rendezte: Tony Scott. Szereplők: Denzel Washington, John Travolta, Victor Gojcaj, James Gandolfini, Luis Guzmán, John Turturro. Írta: Brian Helgeland. Kép: Tobias A. Schliessler. Zene: Harry Gregson-Williams. Értékelés az 1–5-ös skálán: 2 |
A Hajsza a föld alatt új feldolgozása ennek nyomán igazi, 21. századi alkotás, mind szereplőinek karakterét, mind a konfliktust tekintve. Míg az eredeti sztoriban csupán a váltságdíj megszerzése volt az elkövetők célja, itt már egy trükkös tőzsdei tranzakció is megbújik a háttérben, és a bűnözők interneten keresztül követik nyomon a földfelszínen zajló eseményeket.
A jó és a rossz küzdelméről szóló alapkonfliktust a forgatókönyvíró megpróbálta némiképp árnyalni a senki sem ártatlan elv alapján, így aztán kiderül, hogy Garber korábban korrupciós ügybe keveredett, de a klasszikus protagonista-antagonista morális ellentét árnyalására tett ilyetén kísérlet igencsak gyengén sül el, az ebből adódó feszültséget ugyanis jó hollywoodi szokás szerint már az elején elfojtják, és mégiscsak kiderül, hogy a pozitív főhős valódi nemes jellem.
Igazi 21. századi alkotássá teszi a filmet a látványvilág is: Scott már az elejétől kezdve gyorsan váltakozó, klipszerű jelenetekből alkotta meg a filmet, a jeleneteket az idő múlását jelző feliratok, valamint az események helyszínét jelző térképek választják el egymástól, miközben a száguldás érzetét az aláfestésként alkalmazott gépzene ritmusa is fokozza. Minderre alapvetően semmi szükség nincs, a feliratok és a háromdimenziós térképek inkább zavarólag hatnak, de hát valószínűleg így vélték kiválthatónak a történet igazi, hiteles fordulatait, amelyek hiánya azonban így is ordít.
A színészek teljesítménye is meglehetősen sterilre sikeredett, Travolta azonkívül, hogy a klasszikus rosszfiú-szerelésben, fekete bőrdzsekiben feszít, szigorúan nyírt körszakállal és fél négyzetméteres tetkóval, nem igazán tesz hozzá semmit a karakterhez, és Denzel Washington sem törte össze magát, hogy hitelesen hozza a feleségének este a közértben vásárolt tejet nejlonzacskóban hazacipelő átlagpolgárt.
John Turturro nyomozója emelkedik ki csupán a mezőnyből, de ő is csupán azért, mert nem kellett erőlködnie. A Hajsza a föld alatt remake-je úgy jellemezhető a legszemléletesebben, hogy Tony Scott leforgatta a regény videoklip-változatát, ami azonban moziban nagyon nem ül, az MTV-n meg a hosszúsága miatt úgysem adnák le. Úgyhogy igazából teljesen fölösleges volt.
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.