Fotó: Krónika
2008. február 21., 00:002008. február 21., 00:00
Budaházi Attilát, az előadás rendezőjét a mese gazdag, színes világa és karakteres szereplői ragadták meg, ezért választotta ezt a művet.
Darvasi László Trapiti, avagy a nagy tökfőzelékháború című alkotása 2002-ben az év gyerekregénye volt. A regény színpadi változatát szintén a szerző írta, és a magyarországi Kolibri Színházban mutatták be először. A mese révén a kavicsváriak és az egykori trónörökös, a manócska történetét követhetjük nyomon, aki több szereplővel együtt a Mindent Elfelejtő Mesébe került nagyon régen, és ott is ragadt. Az évszázadok óta alvókat Holle mama tökfőzelékének illata ébreszti fel. Az illat nyomában indul el a manócska, és Kavicsvárra érkezik, a városkáról azonban hamarosan kiderül, hogy nagy veszély fenyegeti. A manó meg is menthetné Kavicsvárat, ha emlékezne arra, hogy kicsoda ő, és honnan jött, de az emlékei sajnos a Mindent Elfelejtő Mesében maradtak. Miközben a manócska az identitáskeresés útját járja be, a Mindent Elfelejtő Mesében ragadtak történetét vizsgálja Kázmér úr, a muzeológus is, aki felfedezi, hogy a krónikát meghamisították, és a mese folyamán kiderül, mi is történt az ország egykori örökösével, a manócskával.
„A mese végén győzedelmeskedik a tökfőzelék és a trapitizés, ami a szeretet, mélyebben a szerelem metaforája” – mondta Budaházi Attila az előadásról, amelynek főszerepében Ráduly Beátát, többi szerepeiben pedig Bodea Tibort, Veress Albertet, Fekete Bernadettát, Kozma Attilát, Benedek Ágnest, Kosztándi Zsoltot, Márton Noémi Esztert, Dálnoky Csillát, Lung László Zsoltot és Giacomello Robertót láthatja a közönség. A mesélő hangja a Fülöp Zoltáné, a díszletet és a jelmezeket Kelemen Kata tervezte.
A Trapitit Székelyudvarhelyen is többször előadja a Csíki Játékszín, a cserebérletes rendszernek köszönhetően az ottani gyerekek is megtekinthetik.
Ludas Matyi újratöltve
A sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes mesemusical formájában mutatja be 19 órától a Ludas Matyit, a Lajtha László-stúdióteremben. A debreceni botanikus-költő Fazekas Mihály klasszikus műve alapján készült táncjátékot már ismerik a sepsiszentgyörgyiek, hiszen Novák Ferenc hét évvel ezelőtt már színpadra állította a Háromszék Táncegyüttessel. A mesemusical akkor 68 előadást ért meg, a csütörtöki bemutató ennek a produkciónak a felújított változata. A táncjáték megőrzi a kétszáz éves „eredeti magyar rege” történetét: Lúdas Matyi itt is igazságot tesz, háromszor veri vissza sérelmeit, de Novák Ferenc megfogalmazása szerint „a módszerei maiabbak”. A klasszikus mese környezete színesebb, tarkább a musicalben, sok új szereplővel és komikus elemmel gazdagodik: a liba szerelmes Matyiba, és Döbröginek van egy hataloméhes, kapzsi felesége. Az előadás a táncjáték és a mesemusical ötvözete, sok mai hangzású dal színesíti, amelyek Novák Péter és Jilling Jácint szerzeményei. Az előadást Novák Ferenc, a Honvéd Együttes művészeti vezetője rendezte és koreografálta, a rendező munkatársa Ivácson László volt. A díszletet Deák Barna, a jelmezt Deák M. Ria tervezte. Az előadásban Tőkés Zsolt, Kubánda Lilla, Nagy Szende, Jánó Tibor, Lukács Réka, Ivácson László, Albert Éva, Virág Endre, Pilinger Mónika, Horváth Tas, Ladó Szabolcs, Hatházi Vilmos, Ürmösi Incze Hunor, Kecskés Gergő, Keresztes Edit, Karácsony Tünde, Karácsony Zsuzsanna és Dombi Rózsa lép fel.
Kovács Zsolt, Székely Zita
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.