2008. május 07., 00:002008. május 07., 00:00
A szerző a Magyar Rádió Határok nélkül című műsorának szerkesztője, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem történelmi tanszékének előadója. Szentpétervárott – akkor még Leningrádban – született, édesapja kárpátaljai magyar, édesanyja észt származású volt. Mint a vásárhelyi közönségtalálkozón megjegyezte, egyszerre tanult meg magyarul és oroszul.
Gecse kötetében az orosz birodalom sajátosságait foglalta össze, ismertetve Oroszország, illetve a Szovjetunió külpolitikáját, a birodalmi gondolatot és szellemet, amely véleménye szerint nem zárult le, hanem folyamatosan tovább él a mai orosz köztudatban. A könyvben az orosz birodalom történetét követhetjük nyomon, az egyház, az ortodoxia, a pánszláv mozgalom, a bolsevik messianizmus szempontjain és történelmi eseményein keresztül. A könyvet ismertető Novák Csaba Zoltán és László Márton történészek arra az érdekes történelmi tényre hívták fel a jelenlevők figyelmét, hogy a magyar nemzet már az Árpád-házi királyok óta kapcsolatban áll az orosz birodalommal. A találkozón szóba kerültek a mai orosz társadalom életére is kiható közvetlen történelmi előzmények is.
Gecse egyik legnagyobb érdeme, hogy történészként könyvében sikerül a széles olvasóközönséggel, a laikus érdeklődővel is kapcsolatot kialakítania – méltatták a Nemzeti Tankönyvkiadónál megjelent könyvet a jelenlévők, egyetértve abban, hogy igen fontos és tanulságos megismerni a szomszédos nagyhatalom múltját és ideológiáját.
A könyvet ma délután 17 órától a Kolozsvár Társaság székhelyén mutatják be, a szerzővel Cseke Péter egyetemi tanár és Kántor Lajos irodalomtörténész beszélget.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.