Fotó: Biró István
2010. november 22., 09:362010. november 22., 09:36
„Az anyanyelv nemcsak kommunikációs eszköz, hanem kultúránk, történelmünk lenyomata” – fűzte hozzá. A Protestáns Teológiai Intézet dísztermében megrendezett megnyitón Sipos Gábor, a rendezvényt szervező Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) elnöke elmondta, nem véletlenül adták A régiók tudománya – a tudományok régiói alcímet az előadás-sorozatnak, a témaválasztással már a jövő évi Hungarológia című konferenciára hangolnak.
„A Kárpát-medence egységes tudományos tér, az erdélyi tudományosság a magyar tudományosság elszakíthatatlan része, minden elismerést megérdemel” – jelentette ki Szilágyi Mátyás kolozsvári magyar főkonzul köszöntőbeszédében. A főkonzul a fennmaradás alapfeltételének nevezte a tudományos kutatásokat. „Fontos, hogy kapcsolódjunk a globális kutatási témákhoz” – mondta.
A köszöntőbeszédeket követően az előzetes tervek szerint Szegedy-Maszák Mihály Magyar és világirodalom című előadása nyitotta volna meg az előadások sorát, azonban a Széchenyi-díjas irodalomtörténész előadása betegség miatt elmaradt. A kétnapos konferencia első előadását így Pozsony Ferenc tartotta a programban szereplő Az erdélyi népi kultúra táji tagolódása című előadás helyett Székely kapuk szimbolikus mezőben címmel. Az előadásból kiderült, a ma székely kapuként ismert fedett kapukat korábban Európa-szerte a németek, a csehek, szlovákok és a románok ismerték, készítették.
A székely kapu, bár nem kizárólagosan székely produktum, egyedi díszítési motívumai vannak. Később ezek a kapuk elsősorban a Székelyföldön maradtak fenn. Ma már nemcsak a székelyföldi porták előtt, hanem közintézmények bejáratainál is láthatóak a székely kapuk. Ráadásul nemcsak a Székelyföldön, hanem Erdély más régióiban is megjelentek: Kolozsváron és Tordán is találkozhatunk székely kapukkal.
Az időközben identitáshordozóvá vált kapuk külföldön is megjelentek, többek közt a kanadai Vancouverben – ahová az 1956-os forradalom után elmenekült soproni diákok építették fel – és Argentína fővárosában, Buenos Airesben a Plaza Hungria téren – tudtuk meg Pozsony Ferenc előadásából. A pénteki nap további előadásokkal folytatódott, majd kiállításmegnyitókkal ért véget.
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben tudományos fórum előadásai szombaton Kolozsváron és Marosvásárhelyen hét szekcióban folytatódtak a bölcsészet, a természettudományok, az orvostudomány, a jog, a műszaki tudományok, a matematikai és informatika és nem utolsósorban az agrártudomány neves magyar tudósainak részvételével.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.