Álmatlan - egy képkocka a filmből
Fotó: Facebook/Filmtettfeszt - Erdélyi Magyar Filmszemle
A közönség és rajongók számára eddig ismeretlen oldalról mutatja be Pásztor Annát és zenekarát az Álmatlan című koncert- és dokumentumfilm, amelyet csütörtökön este a 19. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle keretében vetítettek Kolozsváron. Az Anna and the Barbies magyarországi alternatív rock együttesről szóló alkotást a Planetárium kávézóban tekinthették meg az érdeklődők.
2019. október 04., 18:222019. október 04., 18:22
Porkoláb Norbert és Tanca Norbert filmjében egymást váltják az együttes 2016-os, budapesti Fővárosi Nagycirkuszban adott lemezbemutató-koncertjéből való jelenetek és az énekesnő monológjából kiragadott mély gondolatok, amelyek a művészetére vonatkoznak. A filmben az együttes tagjai is elmondták véleményüket a művésznőről, aki szerintük mindig kötöttségek nélkül megy előre a színpadon, így mindig képes összhangba kerülni a közönséggel, koncert közben szeret felmenni a nézők közé és megérinteni őket. Pásztor Anna őszintén és közvetlenül beszél a zenével kapcsolatos emlékeiről, életszemléletéről, valamint személyes élményeiről. Saját bevallása szerint
A vetítést követő közönségtalálkozón az Álmatlan készítői elismerték, hogy filmjük eredetileg koncertfelvételnek indult, a rendezvény után fogalmazódott meg bennük, hogy ez egy sokatmondó, semmiféle ismert műfaji kategóriába nem besorolható filmnek lehet az alapja.
,,Annát több mint két és fél órára bezártuk egy budapesti hangstúdióba, ahol teljesen egyedül volt, megadtuk neki a témaköröket, amiről beszélnie kellett, így készült el a monológ. Ebből azokat a részeket használtuk fel, amiről úgy gondoltuk, hogy a nézők számára sokatmondó lehet, és kevésbé sérti az ő privát szféráját” – árulta el Porkoláb Norbert rendező.
Az alkotók érdekességként azt is elmondták, hogy olyan nézőktől is kaptak pozitív visszajelzést, akik állításuk szerint egyáltalán nem kedvelik az együttes által képviselt zenei műfajt.
Gebe Zoltán
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!