Fotó: Krónika
„Újra hinni kell ebben a szövegben, amely egyszerre filozofikus és költői, és amelyben a létkérdésekig jut el a szerző” – mondta el lapunknak a rendező, aki olyan formanyelvet keresett, amely az összetett mű drámaiságát, bölcseletiségét és költőiségét is megmutatja. A címszereplő párt Nagy Alfréd és Kicsid Gizella alakítja, „földi másukat” Váta Loránd és Pál-Ferenczi Gyöngyi formálja meg. A sepsiszentgyörgyi előadásban hangsúlyos szerepet kap Mirígy, a boszorkány – Albu Annamária. Az ördögfiak, Csongor vívódásainak megszemélyesítői a rendező elgondolásában így – Vörösmarty Mihály művétől eltérően – már az előadás kezdetén megjelennek. A Kurrah, Berreh, Duzzog-triót Diószegi Attila, Kolcsár József és Erdei Gábor játszsza; a Kalmárt Kőmíves Mihály, a Fejedelmet Darvas László és a Tudóst Nemes Levente alakítja. Az égi, a földi és a föld alatti világot Bartha József egyéni díszlete jeleníti meg, amelyben a világfa forgó pódiumon áll.
Az előadás másik különlegessége az ének: Könczei Árpád azonban nemcsak zeneszerzője, hanem koreográfusa is a produkciónak. „A műben rejlő sok titkot a zene segítségével jobban ki lehet fejezni” – magyarázta a rendező, aki nemcsak a szerelem, a lélek rezdüléseit húzza alá énekkel, de az ösztönvilág megnyilvánulásait is hangsúlyosabbá teszi ezzel.
Krónika
Jordán Tamás és Sebő Ferenc Sepsiszentgyörgyön
A magyar színházi élet és előadóművészet két neves személyisége, Jordán Tamás és Sebő Ferenc lép fel pénteken két alkalommal is – 17, illetve 20 órától – a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nagytermében. A Szólt az ember című pódiumműsorban József Attila-verseket ad elő a Kossuth-díjas színész, a Nemzeti Színház igazgatója, valamint a népzenekutató, a Hagyományok Háza szakmai igazgatója – akinek József Attila-versekre írt dalait sokan ismerik. Az előadók szerint az est műfaja beszélgetés: a művészek kávéházi asztal mellett ülnek, és a költeményeket összefüggő monológként adják elő. Az összeállításban a költő sok fiatalkori, kevéssé ismert verse kapott helyet. A pódiumműsor újszerű megvilágításban mutatja be József Attilát, az előadók szerint a rajongók „újabb adalékot kapnak e jó viszony megerősítésére”, ugyanakkor a költőt csak felületesen ismerő olvasók is kedvet kapnak alaposabb megismerésére.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.