Bogdán Zsolt, Bartis Attila és Juhász Anna az Irodalmi Karaván januári sepsiszentgyörgyi állomásán
Fotó: Toró Attila/ sepsiszentgyörgy.info
Ismét Erdélyben turnézik az Irodalmi Karaván: május 11–15. között kapcsolódhat be a közönség a budapesti Petőfi Kulturális Ügynökség kiemelt programjába, amely rendhagyó irodalomórákkal, esti szalonbeszélgetésekkel és a Csíkszeredai Könyvvásáron való részvételével szólítja meg az olvasni szeretőket.
2022. április 30., 15:292022. április 30., 15:29
Öt napon keresztül három városban és egy kiemelt könyves rendezvényen mutatkoznak be az írók, alkotó vendégek:
A meghívott vendégek közt szerepel Háy János József Attila-díjas és Térey-ösztöndíjas író, költő, Bartis Attila Marosvásárhelyen született, Térey-ösztöndíjas és Magyarország Babérkoszorúja díjas író, akihez kapcsolódik Bogdán Zsolt Jászai Mari-díjas, Csíkszeredában született színművész, érdemes és kiváló művész, Nagy Koppány Zsolt Marosvásárhelyen született Térey-ösztöndíjas író, szerkesztő, Farkas Wellmann Endre Marosvásárhelyen született, József Attila-díjas és Térey-ösztöndíjas költő, szerkesztő, Vecsei H. Miklós Prima-díjas színművész, Dálnoky Csilla színművész, Balázs Imre József irodalomtörténész és Balla Gergely, a Platon Karataev frontembere és szövegírója.
Az esemény házigazdája Juhász Anna irodalmár, aki Tamási Áron, Pilinszky János, Dsida Jenő és Nemes Nagy Ágnes életművéhez kapcsolódó rendhagyó irodalomórákat tart az érintett városok kiemelt intézményeiben, míg este a Szalon-esteket és a könyvvásári beszélgetéseket moderálja.
– olvasható a szervezők szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Az Irodalmi Karaván a tervek szerint Magyarországon és az országhatáron túl is „utaztatja” az irodalmat, kiemelten a Kárpát-medencében és Erdélyben. A januári, nagyon sikeres első alkalommal Sepsiszentgyörgyre, Kézdivásárhelyre, Csíkszeredába és Székelyudvarhelyre jutott el a program.
„Az első Irodalmi Karaván utazás januárban számos lehetőséget adott a találkozásra: író vendégeinkkel telt házas fellépéseken beszélgettünk a könyvek születéséről, az irodalmi elődökről és olyan kiemelt dátumokról, mint Nemes Nagy Ágnes születésének 100., vagy Tamási Áron születésének 125. évfordulója. Most tavasszal, visszatérve Erdélybe, újabb városokat érintve ezt a megkezdett utat folytatjuk, ezúttal a beszélgetések mellett már egy gyönyörű szabadtéri Tamási-kiállítást is bemutatunk a székelyföldi közönségnek” – mondta el Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség Kiemelt Programok Igazgatója.
Pál Dániel Levente, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalom szakmai igazgatója rámutatott, azt az utat kezdték el idén járni, hogy „keverik” a klasszikus irodalom szerzőit és a kortársakat.
Akit egy név vagy alkotói hang bevonz, annak felfedezés és új irodalmi élmény lesz egy másik. Ehhez kapcsolódik, hogy egyre többször vonunk be társművészeket is, színészeket, zenészeket – elképzeléseink szerint így még izgalmasabb és talán felejthetetlenebb lesz egy-egy programösszeállítás” – mondta a szakmai igazgató. Az ötnapos utazást a szervezők videón rögzítik, így tartalmas beszámolók és az utazás izgalmas pillanatait egy filmben mutatják meg oldalaikon.
A program
Május 11-én, szerdán 19.00 órakor Marosvásárhelyen a Spectrum Színházban Irodalmi Szalon-est Háy János íróval és Dálnoky Csilla színművésszel,
május 12-én, csütörtökön 19.00 órakor Marosvásárhelyen a Spectrum Színházban Amikor előadás Bogdán Zsolt színművésszel Bartis Attila novelláiból és Irodalmi Szalon-est a szerzővel,
május 13-án, pénteken 20.00 órakor Kolozsváron a Kolozsvári Magyar Színház kamaratermében Irodalmi Szalon-est Bartis Attilával,
május 14-én, szombaton a Csíkszeredai Könyvvásáron: 14.00 órakor Tamási125 szabadtéri kiállítás megnyitó, 15.00 órakor Farkas Wellmann Endre és Nagy Koppány Zsolt írókkal közönségtalálkozó és beszélgetés, 16.00 órakor „A szarvassá változott fiú” – Juhász Ferenc mottójával az irodalom nagyjai egykor és ma beszélgetés Juhász Anna, Vecsei H. Miklós színművész és Balázs Imre József irodalomtörténész részvételével, 17.00 Bemutatkozik a POKET Zsebkönyvek – zenés beszélgetés a POKET négy éves története kapcsán Vecsei H. Miklós színművész és Balla Gergely zenész (Platon Karateav) részvételével, 19.00 órakor Irodalmi Szalon-est - Bartis Attila író és Bogdán Zsolt színművész szereplésével, 20.00 – Mondjad, Atikám! – előadás és beszélgetés Vecsei H. Miklós színművésszel;
május 15-én, vasárnap 10.00 órakor a Csíkszeredai Könyvvásáron Balla Gergely Partért kiáltó című kötetének zenés bemutatója a szerzővel és Vecsei H. Miklós színművésszel.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!