A Shoshin Színházi Egyesület szeptember 26. és október 4. között szervezi meg a KaravanAct – Utazó Színházi Fesztivál második kiadását. Lengyelországi, magyarországi és hazai produkciók szerepelnek a fesztivál idei programjában, az előadásokat Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában láthatta a közönség, hétfőn és kedden Kolozsváron lépnek fel a művészek.
2016. október 02., 15:272016. október 02., 15:27
Az egyesület és a Poznań-i STUDY || ROSA társulat (Lengyelország) közötti szoros kapcsolatnak köszönhetően idén két lengyel előadást láthat a közönség a fesztivál alatt. Ami a hazai színházi produkciókat illeti, megtekinthető a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kara harmadéves évfolyamának g.a.me című előadása, a Shoshin Színházi Egyesület pedig két saját produkcióval vesz részt a fesztiválon – Mindenke és a varázsdoboz és a Házikó a halottaknak.
Igazi kuriózumot, gólyalábas képzést is nyújt a 10-12 éves korosztály számára a KaravanAct – Utazó Színházi Fesztivál idei kiadása, Kolozsváron október 2-4. között kóstolhatnak bele az érdeklődők a gólyalábon való járás rejtelmeibe. A TAZM Silence of Light (TAZM A Fény csendje) című lengyel előadás olyan kérdéseket feszeget, mint például az emberi erő forrása, amely segíti az extrém helyzetekben való túlélésben. Az előadás Tahar Ben Jelloun This Blinding Absence of Light (A fény vakító hiánya) című művén alapul, amely egy marokkói börtön egykori rabja által készített számvetésről szól, aki tizennyolc éven át raboskodott (az 1970-es évektől az 1990-es évek elejéig) a TAZMAMART sötétjében. A HEART Silence of Polygon (SZÍV A Sokszög csendje) a saját identitás és a kötelezettségek felismerésének kérdéskörére reflektáló előadás. A háború, a fanatizmus és az ideológia következtében sérült emberek és állatok felé irányuló részvétnyilvánítás, amely Wajdi Mouwad Scorched (Megperzselve) című művén alapul.
A g.a.me című produkció a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen idén végzett színész hallgatóinak mozgásszínházi vizsgaelőadása. A csoport olyan játékos helyzeteket próbál meg feltárni, amelyekben önkéntelenül megmutatkozik a bennünk rejlő sokféleség, a világos és sötét oldal. Az előadás tengelyét a gyerekkor és felnőttkor közötti határvonal folyamatos megkérdőjelezése képezi: az a pont, ahol az elképzelt valóság megütközik a realitással. A csoportos és egyéni jelenetek mozaikszerűen épülnek egymásba és életünkben mindennapi szinten előforduló képeket elevenítenek föl: háborúról, békés időkről, szerelemről vagy a csalódás fájdalmáról. Az előadás egy féléves munkafolyamat eredményeként jött létre, amelyet Györgyjakab Enikő színésznő vezetett.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!