Szorcsik Kriszta és Bogdán Zsolt
Fotó: Maris Cristian Daniel
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban a 100 évvel ezelőtt született Nemes Nagy Ágnes emléke előtt tisztelgő, Két hold világa című sorsjátékot adják elő, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban a Kányádi Sándor műveiből készült előadással ünneplik a költészet napját.
2022. április 07., 19:192022. április 07., 19:19
2022. április 07., 19:352022. április 07., 19:35
A kolozsvári közönség hétfőn a színház stúdiótermében tekintheti meg a Gyulai Várszínház, a Transzformáció Alapítvány és a Spectrum Színház közös produkcióját, a Két hold világa című sorsjátékot Bogdán Zsolt rendezésében.
A költészet napi előadás a 100 éve született Nemes Nagy Ágnes előtt tiszteleg, aki meghatározó személyisége volt a II. világháború utáni magyar irodalomnak. Lengyel Balázs író, esszéista, irodalomszervező az Újhold folyóirat körének legjelentősebb kritikusa volt. Kettejük sorsa szétválaszthatatlanul összefonódott, és annak ellenére, hogy házasságuk válással végződött, szellemi életközösségük, barátságuk mindvégig megmaradt.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház a Kányádi Sándor művei alapján 2019-ben készült Az, amit mondani kell című előadás nyilvános próbájával ünnepli a magyar költészet napját.
Mint Benedek Ágnes elmondta, a kevésbé ismert Kányádiból akartak ízelítőt adni a közönségnek.
A magyar költészet napját 1964 óta minden évben április 11-én, József Attila (1905-1937) születésének napján ünneplik.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!