Fotó: Biró István
2011. június 03., 10:032011. június 03., 10:03
Szerinte a magyar könyvkiadás minden gazdasági nehézség ellenére talpon tudott maradni, ez pedig elsősorban annak köszönhető, hogy az erdélyi magyar emberek számára az írott szó, a nyomtatott könyv továbbra is érték, és nem luxuscikk. „Azt vallom, hogy a könyvkiadást nem lehet kitenni a piac kényének-kedvének, mert nem azért vannak könyvek, kulturális intézmények, hogy azok profitot termeljenek, hanem azért, hogy kulturális értéket teremtsenek. A mai alkalom 70 év után egy szimbolikus térfoglalás Kolozsváron, egy olyan városban, ahol a normalitás és az aberráció váltogatják egymást. Nekünk az a kötelességünk, hogy a viszonylagos normalitást megerősítsük itt, Kolozsváron” – tette hozzá a miniszter.
A 70 évvel ezelőtti első kolozsvári könyvhét után most először megszervezett eseményt Magyarországról a tervek szerint Csoóri Sándor költő, író nyitotta volna meg, ő azonban egészségi okokra hivatkozva távol maradt a rendezvénytől, levelét az egyik szervező, Szép Gyula, az RMDSZ főtitkárságának megbízottja olvasta fel. „Az első alkalommal megrendezett kolozsvári könyvhét díszvendége Móricz Zsigmond volt. 2011-ben, a nagy író után – szemérmesen mondom – én lehettem volna az. Mentségemre csak az szolgál, hogy ő akkor hatvankét esztendős volt, én pedig maholnap húszszal több. Szerettem volna önökkel lenni a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten, mert ennek a városnak mindig különleges helye volt a nemzet életében. Ma is szellemi központ” – hangzott el. A megnyitón Dávid Gyula irodalomtörténész megkapta a Kolozsvár Társaság díját a Romániai Magyar Irodalmi Lexikon szerkesztéséért.
A szervezők vasárnapig várják programjaikra az érdeklődőket. A Mátyás király szülőháza előtti téren erdélyi és magyarországi kiadók könyveiből válogathatnak az érdeklődők, az ugyanott felállított színpadon pedig változatos koncertekre kerül sor, de néptánccsoportok is fellépnek. A téren több szerző dedikálja könyveit, a Kolozsvár Társaság székhelyén, a Sapientia-egyetemen, a Gaudeamus könyvesboltban, valamint a Bulgakov és Klausen kávéházakban pedig könyvbemutatókra, felolvasásokra kerül sor a négy nap alatt.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!