2009. március 11., 09:242009. március 11., 09:24
A kolozsvári színház Tompa Gábor rendezte Három nővér című előadását hét kategóriában is felterjesztette díjazásra a Román Színházi Szövetség (UNITER) jelölő zsűrije, de a Tamási Áron Színház Bocsárdi László rendezte Yvonne, burgundi hercegnő című előadását is öt kategóriában méltatták.
Legjobb rendezés címre Tompa Gábor, Bocsárdi László és Radu Afrim pályázik az április 13-án megrendezendő UNITER-gálán, ugyanakkor idén a legjobb előadás díjára is azokat a produkciókat jelölték, amelyekért a három rendezőt felterjesztették. A kolozsvári Három nővér, a sepsiszentgyörgyi Yvonne, burgundi hercegnő és a Brăilai Maria Filotti Színházban színpadra állított A párnaember című produkciók versenyeznek majd a legjobb előadás díjáért az idei UNITER-gálán.
Both Andrást a kolozsvári színházban készített díszletéért, Bartha Józsefet a sepsiszentgyörgyi előadás díszletéért jelölték a legjobb díszlettervező díjára, mellettük még Velica Panduru, a Temesvári Nemzeti Színház Az M család betegsége című produkció színpadképéért versenyez az elismerésért. Bogdán Zsoltot Versinyin (Három nővér) szerepéért, Mátray Lászlót Fülöp herceg megformálásáért (Yvonne, burgundi hercegnő), Victor Rebengiucot pedig Willy Loman (Az ügynök halála) alakításáért terjesztette fel a háromtagú jelölő zsűri a legjobb férfi főszerep díjára.
A legjobb női főszerep pályázói között is találhatunk magyar jelöltet: Dorina Chiriac és Mariana Mihuţ mellett Kézdi Imolát Mása szerepéért ajánlották a zsűri figyelmébe. Skovrán Tünde Három nővérben nyújtott Natasa-alakítását a legjobb női mellékszereplő díjára jelölték, ugyanígy a legjobb férfi mellékszereplő elismerésért versenyez Hatházi András Andrej-alakítása és a Pálffy Tibor az Yvonne, burgundi hercegnőben megformált Kamarása.
Debütdíjra idén Ioana Anastasia Anton, Florina Gleznea és Ionuţ Grama pályázhat, ezenkívül a színházi szövetség díjazza a legjobb rádiószínházat, valamint a legjobb román drámát is. Idén Magdalena Boiangiu, Victor Scoradeţ és Ionuţ Sociu kritikusok terjesztették fel díjazásra a színházi alkotókat. A Román Színházi Szövetség 1991-től szervezi meg a „színházi Oscarként” is számon tartott UNITER-gálát, ahol az elmúlt év legjobbnak ítélt színházi produkcióit és alkotóit díjazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.