2009. március 11., 09:242009. március 11., 09:24
A kolozsvári színház Tompa Gábor rendezte Három nővér című előadását hét kategóriában is felterjesztette díjazásra a Román Színházi Szövetség (UNITER) jelölő zsűrije, de a Tamási Áron Színház Bocsárdi László rendezte Yvonne, burgundi hercegnő című előadását is öt kategóriában méltatták.
Legjobb rendezés címre Tompa Gábor, Bocsárdi László és Radu Afrim pályázik az április 13-án megrendezendő UNITER-gálán, ugyanakkor idén a legjobb előadás díjára is azokat a produkciókat jelölték, amelyekért a három rendezőt felterjesztették. A kolozsvári Három nővér, a sepsiszentgyörgyi Yvonne, burgundi hercegnő és a Brăilai Maria Filotti Színházban színpadra állított A párnaember című produkciók versenyeznek majd a legjobb előadás díjáért az idei UNITER-gálán.
Both Andrást a kolozsvári színházban készített díszletéért, Bartha Józsefet a sepsiszentgyörgyi előadás díszletéért jelölték a legjobb díszlettervező díjára, mellettük még Velica Panduru, a Temesvári Nemzeti Színház Az M család betegsége című produkció színpadképéért versenyez az elismerésért. Bogdán Zsoltot Versinyin (Három nővér) szerepéért, Mátray Lászlót Fülöp herceg megformálásáért (Yvonne, burgundi hercegnő), Victor Rebengiucot pedig Willy Loman (Az ügynök halála) alakításáért terjesztette fel a háromtagú jelölő zsűri a legjobb férfi főszerep díjára.
A legjobb női főszerep pályázói között is találhatunk magyar jelöltet: Dorina Chiriac és Mariana Mihuţ mellett Kézdi Imolát Mása szerepéért ajánlották a zsűri figyelmébe. Skovrán Tünde Három nővérben nyújtott Natasa-alakítását a legjobb női mellékszereplő díjára jelölték, ugyanígy a legjobb férfi mellékszereplő elismerésért versenyez Hatházi András Andrej-alakítása és a Pálffy Tibor az Yvonne, burgundi hercegnőben megformált Kamarása.
Debütdíjra idén Ioana Anastasia Anton, Florina Gleznea és Ionuţ Grama pályázhat, ezenkívül a színházi szövetség díjazza a legjobb rádiószínházat, valamint a legjobb román drámát is. Idén Magdalena Boiangiu, Victor Scoradeţ és Ionuţ Sociu kritikusok terjesztették fel díjazásra a színházi alkotókat. A Román Színházi Szövetség 1991-től szervezi meg a „színházi Oscarként” is számon tartott UNITER-gálát, ahol az elmúlt év legjobbnak ítélt színházi produkcióit és alkotóit díjazzák.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.