KÖZELKÉP – Bizonyára sokan várták a folytatását a Cloverfield című világvége sci-finek, amely a 2000-es években túlságosan is divatossá vált found-footage-stílusban, remegő kézikamerás felvételekkel mutatta be, hogyan próbál megmenekülni egy baráti társaság a bolygónkat megszálló űrlények inváziója elől.
2016. április 13., 14:482016. április 13., 14:48
Nos a jó hír az, hogy a folytatás itt van, ám az új film, a Cloverfield Lane 10 lazábban nem is kapcsolódhatna az első részhez. A név ugyan közös, de szó sincs arról, hogy megtudnánk: pontosan mi is történt az első rész főszereplőivel, illetve hogy honnan is jöttek, és konkrétan mit akarnak az űrszörnyek.
Mindez minden bizonnyal annak tudható be, hogy a történetet egy olyan forgatókönyvvázlatból fejlesztették tovább, amely alapvetően nem inváziós sci-finek indult. A The Cellar (A pince) című történet egy olyan szituációt vázolt fel, amelyben egy fiatal nő autóbalesetet szenved, majd egy föld alatti bunkerben tér magához, és nem igazán tudja, hogy a férfi, aki odavitte, megmentője vagy fogva tartója-e inkább.
Annyi bizonyos, hogy az összeesküvés-elméletekben nagyon otthon van, közlése szerint ugyanis azért tartja a lányt akarata ellenére fogva az alagsorban, mert a fenti világ valamilyen kataklizma nyomán elpusztult. Ezt a Cloverfield Lane 10 is megtartja, azonban – ha már úgy döntöttek, ez lesz az új Cloverfield-film – „feldúsították” némi sci-fi elemmel is, ami azonban nem igazán válik a javára.
A sztori ugyanis önmagában is megállna – igazi kamaradráma, amelyben a három szereplő – a lány, a fogva tartó és egy másik férfi, aki önszántából van ott a menedékhelyen – egymás közötti viszonyrendszerének alakulását, belső vívódásait, lelki motivációit és személyiségfejlődését is nyomon követhetjük. A sztori föld alatt játszódó része egész jól kidolgozott, megfelelő mértékben adagolja a rejtélyt, a feszültséget és a váratlan fordulatokat, amelyek miatt a néző egy darabig tényleg bizonytalanságba kerül arra nézvést, hogy valóságos-e a katasztrófa, vagy csupán a bunkerépítő egykori haditengerész torz és perverz elméjének szüleménye.
A rejtélyekre csak fokozatosan derül fény, a klausztrofób szituáció már éppen kezdi beszippantani a nézőt, amikor egy fordulat nyomán a kamaradráma hirtelen műfajt vált, ez pedig akkora törést okoz a narrációban, amit a történet nem is igazán képes kiheverni. Mintha ezt az alkotók is tudnák – a kiskacsás zuhanyfüggönyből készített szkafander legalábbis akár kikacsintásként is értelmezhető, hogy a továbbiakat annyira nem kell komolyan venni.
Pedig amúgy a színészek nagyon jók, az inkább vígjátéki szerepekből ismerős John Goodman kiválóan hozza a zakkant elméjű világvégehívőt, és Mary Elizabeth Winstead is jó választás volt a csapdába került fiatal nő szerepére. Az utolsó tíz percben viszont – irónia ide, kikacsintás oda – nincs sok köszönet, pedig e sorok szerzője is nagy rajongója a sci-fi műfajnak. Legalábbis az igényesnek és az eredeti ötletekkel operálónak. A Cloverfield Lane 10 zárása azonban ettől nem is állhatna távolabb.
Cloverfield Lane 10 (10 Cloverfield Lane – amerikai thriller, 2016, 103 perc). Rendezte: Dan Trachtenberg. Szereplők: Mary Elizabeth Winstead, John Goodman, John Gallagher Jr. Írta: Josh Campbell, Damien Chazelle, Matthews Stuecken. Kép: Jeff Cutter. Zene: Bear McCreary.
Értékelés az 1–10-es skálán: 7
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!