Fotó: Facebook/Laczikó Enikő
„A békés együttélés kulcsa a megismerés, a kölcsönös tisztelet, ezért kezdeményeztük az M2018 elnevezésű, a kultúraközi párbeszédet népszerűsítő kampányt a centenáriumi évben” – mondta el a Krónikának Laczikó Enikő, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának (DRI) vezetője.
2018. március 07., 08:312018. március 07., 08:31
2018. március 07., 10:002018. március 07., 10:00
Húsz nemzeti kisebbsége kulturális hozzájárulása nélkül ma Románia nem az az ország lenne, amelyet ismerünk, ezért a centenáriumi évben M2018: Centenárium a nemzeti kisebbségek sokszínűsége és a kultúraközi párbeszéd jegyében címmel az ország kulturális sokszínűségét bemutató népszerűsítő kampányt indított az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala (DRI). Mint az intézmény közölte,
„A centenárium évében számos intézmény szervez a román, romániai értékeket bemutatni és népszerűsíteni hivatott rendezvényeket, de nem nagyon láttunk a kisebbségekre vonatkozókat. Nekünk az is a szerepünk, hogy tudatosítsuk a többségben és a kisebbségekben is, milyen fontos megismerni és elfogadni egymás értékeit, hiszen a román állam fejlődéséhez, imidzséhez is nagy mértékben hozzájárultak a kisebbségek az elmúlt száz évben” – mondta el a Krónika megkeresésére Laczikó Enikő, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetője. Mint kifejtette, a projektet még tavaly találták ki, november végén kezdték el a gyűjtést, és most jutottak oda, hogy nyilvánosság elé tárják.
– lehetnek sportolók, tudósok, a kultúra területén tevékenykedők, olyanok, akik már nem élnek, de kortárs személyiségek is" – mondta Laczikó Enikő.
Laczikó Enikő
Hozzátette, a másik kategóriában olyan kortárs személyiségek tevékenységét ismertetik meg a nagyközönséggel, akik kiérdemlik a „sokszínűség nagykövetei" címet, akik az utóbbi húsz–harminc évben sokat tettek a kultúraközi párbeszédért és a sokszínűség népszerűsítéséért, hozzájárultak a többség-kisebbség párbeszédéhez, a kölcsönös tisztelet kialakításához.
A kiválasztott személyiségeket a Nemzeti Kisebbségi Tanácshoz tartozó szervezetek javasolhatják, a tanácshoz azok a szervezetek tartoznak, amelyeknek képviseletük van a parlamentben. A húsz kisebbségből a tatár belső okok miatt nem vett részt a szavazáson, a 19 kisebbséget 18 szervezet képviseli, a népszerűsítendő személyiségeket online felületeken, a hivatal Facebook-oldalán és honlapján népszerűsítik egész évben.
„A szervezetek felelőssége lesz, hogy kit javasolnak, mi, a hivatal részéről nem kívánunk cenzúrázni. Hogy az erdélyi magyarság részéről kiket mutatunk be, azt egyelőre nem szeretném közölni, mert szeretnénk fenntartani az érdeklődést. Annyit elárulok, hogy a nemzetközi nőnap, március 8 alkalmából két jelentős személyiséget, Herta Müllert és Ana Aslant mutatjuk be” – mondta a hivatal vezetője.
akárcsak romániai öregedéstudomány megalapozójáról, akiről kevesen tudják, hogy egy kisebbséghez tartozott. Az örmény származású Ana Aslan (1897 – 1988) orvos, biológus a román öregedéstudomány és idősgyógyászat megalapozója, a bukaresti Geriátriai Intézet igazgatója volt. A projekt harmadik része, hogy a hivatal olyan kifejezéseket gyűjtött össze, amelyek a kisebbségi nyelvekből kerültek be a román nyelvbe, és élő nyelvi bizonyítékai a kisebbség és többség közötti kulturális cserének.
Fotó: Facebook/Laczikó Enikő
A projekt Facebook-oldalán kedden több bejegyzés is született:
A német nyelvből a románba átvett, tisztességtelen tervet, ügyeskedést jelentő "şpil" kifejezés is feltüntették az oldalon a Romániai Német Demokrata Fórum javaslatára. „Reménykedünk, hogy minél több ilyen kifejezés összegyűl: fontos, hogy magyarázzuk is meg a kifejezéseket. A kampány online működik, az internethasználó generációt a legkönnyebb ilyen módon megszólítani, de természetesen mindenkinek szól a kezdeményezés. A fő cél, hogy a román társadalom megismerje a kisebbségeket” – mondta Laczikó Enikő.
Kérdésünkre, hogy a kampánynak mi lesz a konkrét hozadéka, mérhető lesz-e a hatása, a hivatal vezetője úgy válaszolt, tartott attól, hogy a centenárium nacionalista felszólalásoktól lesz hangos, viszont fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen retorika nem jelent megoldást és a békés együttélés kulcsa a megismerés a kölcsönös tisztelet.
A kampányt az érdeklődők a https://www.facebook.com/laczikoenikoofficial/ és a https://www.facebook.com/DepartamentulPentruRelatiiInteretnice/ oldalon követhetik figyelemmel az elkövetkező hónapokban.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!