Fotó: Sándor Levente
Készülnek a díszletek, a jelmezek, a zenekar – esetenként az igazgató irodájában – próbál intenzíven, a kamarateremben zajlanak a korrepetíciók, a színpadon a táncok és jelenetek próbái zajlanak: a Tisztelt ház című zenés vígjáték bemutatására készül a Csíki Játékszín társulata.
2016. december 08., 15:292016. december 08., 15:29
A ritkán játszott darab premierjét december 16-án láthatja a csíkszeredai közönség. A Hacsek és Sajó írójának, Vadnay Lászlónak és szerzőtársainak, Békeffi Istvánnak, valamint Márkus Alfrédnak a tollából származó történet a huszadik század első felében játszódik. „A politika az életünk erős szervező princípiuma, ennél egy erősebb van, a szerelem. Ez a kettő találkozik a történetben” – mutatott rá Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója a szerdán tartott sajtótájékoztatón.
A darab műsorra tűzését az előadás rendezője, a magyarországi Lendvai Zoltán ajánlotta a csíki teátrumnak. „Az olyan szerzők, mint Vadnay, ontották magukból a darabokat, amelyek egy része nagyon felkapott lett, a másik részük feledésbe merült. A főiskolán egy szekrény alján lapultak a Színházi Élet hetilap húszas-harmincas évekbeli számai, amelyekben amellett, hogy melyik híresség mit hord, kit kivel láttak, a bemutatók szövegkönyveit is közölték. Ezek között találtam meg ezt a darabot” – avatott be Lendvai.
A történetben Halmi Vera az erkölcs nevében felszólaló Takács képviselőt az Országházban nyilvánosan megvádolja liliomtiprással. Takács tisztázni szeretné magát, így kerülnek újra és újra lencsevégre együtt, mert a sajtó a nyomukban jár, hogy az olvasók elé tárhassa a „románc” folytatását. „De kinek lehet hinni 1934-ben? Egy magát kompromittáltnak valló lánynak? Egy magát ártatlannak mondó politikusnak? A magát függetlennek tartó sajtónak? És különben is hogyan kerülnek a szerelmi botrány szereplői egyszer csak Pestről a tengerpartra?” – áll az előadás ajánlójában.
A rendező szerint maga az az érdekes, hogy miként lehet vagy lesz-e egy furcsán kezdődő kapcsolatból szerelem. A főbb szerepekben Sándor Anna, Veress Albert, Kosztándi Zsolt, Zsigmond Éva Beáta, Szabó Enikő látható. Az előadás koreográfusa Bóbis László, díszlet-jelmeztervezője Kelemen Kata, zenei vezetője Bene Zoltán. A betétdalok dalszövegírói: Harmath Imre, Harsányi Zsolt, Kellér Dezső, Szilágyi László. Az élő zenés előadás bérletszünetben december 30-án, a színházi óévbúcsúztatás ünnepi alkalmával is megtekinthető.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!