Fotó: Sándor Levente
Készülnek a díszletek, a jelmezek, a zenekar – esetenként az igazgató irodájában – próbál intenzíven, a kamarateremben zajlanak a korrepetíciók, a színpadon a táncok és jelenetek próbái zajlanak: a Tisztelt ház című zenés vígjáték bemutatására készül a Csíki Játékszín társulata.
2016. december 08., 15:292016. december 08., 15:29
A ritkán játszott darab premierjét december 16-án láthatja a csíkszeredai közönség. A Hacsek és Sajó írójának, Vadnay Lászlónak és szerzőtársainak, Békeffi Istvánnak, valamint Márkus Alfrédnak a tollából származó történet a huszadik század első felében játszódik. „A politika az életünk erős szervező princípiuma, ennél egy erősebb van, a szerelem. Ez a kettő találkozik a történetben” – mutatott rá Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója a szerdán tartott sajtótájékoztatón.
A darab műsorra tűzését az előadás rendezője, a magyarországi Lendvai Zoltán ajánlotta a csíki teátrumnak. „Az olyan szerzők, mint Vadnay, ontották magukból a darabokat, amelyek egy része nagyon felkapott lett, a másik részük feledésbe merült. A főiskolán egy szekrény alján lapultak a Színházi Élet hetilap húszas-harmincas évekbeli számai, amelyekben amellett, hogy melyik híresség mit hord, kit kivel láttak, a bemutatók szövegkönyveit is közölték. Ezek között találtam meg ezt a darabot” – avatott be Lendvai.
A történetben Halmi Vera az erkölcs nevében felszólaló Takács képviselőt az Országházban nyilvánosan megvádolja liliomtiprással. Takács tisztázni szeretné magát, így kerülnek újra és újra lencsevégre együtt, mert a sajtó a nyomukban jár, hogy az olvasók elé tárhassa a „románc” folytatását. „De kinek lehet hinni 1934-ben? Egy magát kompromittáltnak valló lánynak? Egy magát ártatlannak mondó politikusnak? A magát függetlennek tartó sajtónak? És különben is hogyan kerülnek a szerelmi botrány szereplői egyszer csak Pestről a tengerpartra?” – áll az előadás ajánlójában.
A rendező szerint maga az az érdekes, hogy miként lehet vagy lesz-e egy furcsán kezdődő kapcsolatból szerelem. A főbb szerepekben Sándor Anna, Veress Albert, Kosztándi Zsolt, Zsigmond Éva Beáta, Szabó Enikő látható. Az előadás koreográfusa Bóbis László, díszlet-jelmeztervezője Kelemen Kata, zenei vezetője Bene Zoltán. A betétdalok dalszövegírói: Harmath Imre, Harsányi Zsolt, Kellér Dezső, Szilágyi László. Az élő zenés előadás bérletszünetben december 30-án, a színházi óévbúcsúztatás ünnepi alkalmával is megtekinthető.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!