Fotó: A szerző felvétele
2008. május 20., 00:002008. május 20., 00:00
Az ötletgazda és alapító Bálinth Zoltán, a falu szülötte. Annak idején saját magát és a közösséget egyszerre ajándékozta meg, amikor húszéves születésnapján felavatta a múzeumot az unitárius vártemplom bástyájában. A fiatalember egyedül gyűjtötte össze a kincseket, a félhomályos bástyában öntött kályhák, vasalók, mezőgazdasági szerszámok, szövőszék, nagybőgő, tulipános láda, varrottasok és régi írásos dokumentumok várják, hogy újra megcsodálják, körüljárják és kézbe vegyék őket az érdeklődők. A gyűjtemény büszkesége egy 1782-ben kiadott Biblia, és az 1741-ből való Nádudvari Péter Uramnak Predikatzioi című patinás kötet, amit Bethlen Kata adatott ki.
Bálinth Zoltán kiállításának tárgyai többnyire Árkosról és a környékéről kerültek a múzeumba. „Volt, amit ingyen adtak, de sok tárgyat a saját pénzemből vásároltam meg. A faluban tudják, hogy minden régi tárgyi emlékre összekuporgatom a pénzt, mégis előfordul, hogy inkább a régiségkereskedőnek adják a jobb ár reményében. Akkor a szentgyörgyi kereskedő szól nekem, és én visszavásárolom. Azt akarom, hogy itt maradjon a faluban” – meséli Zoltán.
A fiatal múzeumalapító a csernátoni Haszmann Pál Néprajzi Múzeum tevékenységéből inspirálódott. Miután Árkoson összegyűjtött néhány régi tárgyat, elvitte a csernátoni múzeumba, ahol Haszmann Pál helytörténésztől, gyűjtőtől elleste, hogy kell megtisztítani a régiségeket, meghatározni a korukat, a tájegységet, ahol készültek. Két-három év után már Árkoson, a szülői ház nyári konyhájában és a padláson sorakoztak a régiségek. Amikor Székely János, az árkosi unitárius lelkész 1998 tavaszán fölvetette, hogy jó lenne múzeumot létrehozni a faluban, Bálinth Zoltánnak már számottevő gyűjteménye volt. A vártemplom bástyájában barátaival kitakarította és kimeszelte a két kis szobát, ahol hamarosan az ünnepélyes, hivatalos megnyitót is megtartották. Azóta minden évben megnyitnak néhány időszakos és tematikus kiállítást is: kályhákat, hímes tojást, a mindennapi munka szerszámait mutatja be a tájmúzeum. A gyűjtemény rég kinőtte a bástyát, már közel hatezer tárgy szerepel leltáron. Bálinth Zoltán arról álmodik, hogy egyszer felépül az árkosi múzeum épülete, aminek „az egész világ a csodájára jár”.
K. Zs.
Lovagi torna Szentgyörgyön
Tőrrel, karddal, csillogó páncélban rontottak egymásra a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum arénájában – a hátsó udvaron – a kisújszállási Szabad Lovagok Rendjének vitézei. A hétvégén tartott ütközet és harci bemutató díszes középkori ruhájukban csöndben drukkoló udvarhölgyek, szájtátva figyelő felnőttek és gyerekek füzérében zajlott. Utóbbiak között akkor hágott tetőfokára a lelkesedés, mikor a harci bemutató szünetében maguk is kipróbálhatták a kelevézdobást, az íjazást, a közelharcot, magukra ölthették a vérteket és sisakokat. A rendhagyó történelemóra porondmestere, Pádár Gyula Vince, a magyarországi hagyományőrző csoport vezetője szerint a jövőben még több lovaggal, dobosokkal és ágyúkkal térnének vissza, hogy újabb bemutatót tartsanak a szentgyörgyi csatamezőn.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.